Albümler

Sızı – Sasa
 • Tür:Halk Müziği
 • Tarih:14 Ocak 2020

Sızı – Sasa

Comments are closed.

 1. Baharım Sensin
 2. Ali’nin Ağıdı
 3. Ağlama Gözlerim
 4. Şev Çû
 5. Kadir Mevlam (Muhtaç Eyleme)
 6. Nasıl Yar Diyeyim
 7. Lê Were Meke
 8. Uğurlama
 9. Bir Acı Rüzgar Esince
 10. Dera Sorê
 11. Aşk Yoluna
 12. Ömrüm Nerede
 13. Dingil Dingil Dîwane
 14. Nereden Bileceksiniz

Basın Bülteni

Son dönemlerin dikkat çeken geleneksel müzik yorumcularından Sasa şimdiye kadar yayınladığı tekli çalışmalarıyla gerek dizilerde gerekse sosyal medyada milyonlarca dinleyiciye ulaştı. Konservatuvarda halk müziği okuyan ve müzik öğretmeni olan Sasa Müzik kariyerine albümle devam etmek için büyük bir heyecanla başlayıp ara vermek zorunda kaldığı ilk albüm çalışması Hasan Saltık’ın vakitsiz vedasından sonra Nilüfer Saltık tarafından hassasiyet ile tamamlandı.

Müziğin, insanları “can evinden vuran” en güçlü “silah” olduğuna inanan Sasa kendisini Anadolu müzik mirasının bir elçisi, bu kadim zincirin bir halkası olarak görüyor. Çocukluğundan beri kulağında saklayıp gönül heybesinde biriktirdiği ve bugünlere getirdiği Türk halk müziğinin yanı sıra anadili Kürtçe dilinde bestelerin yer aldığı ilk albümü “SIZI” ile müzikseverleriyle buluşturuyor. Sasa’nın bu albümle geleneksel yorumların yanı sıra yönünü batıya da çevirmekten çekinmeyen bir yolda sağlam adımlar atmaya başladığını görülmektedir.
Bu albümle yorumculuğunun yanı sıra beste ve derleme gibi yeteneklerini de ön plana çıkaran Sasa büyük usta Yaşar Kemal’in Ağıtlar kitabından aldığı bir şiiri kendine özgü bir şekilde bestelemiştir. Yine kendi köyünden derlediği bir halk şarkısını günümüz sesleriyle harmanlayıp ilk kez dinleyicilerine sunuyor.

Hasan Saltık’ın özenle seçtiği repertuvar birbirinden değerli aranjörlerle buluşturuldu. Onlarca müzisyenin katkısıyla bir müzik, bir duygu şölenine dönüşen bir albüm oldu. Albümde Erdal Erzincan “Acı Bir Rüzgar Esince” adlı Erzincan türküsünün aranjörlüğünü üstlendi. Geleneksel türkülerin yanı sıra Grup Yorum’un “Uğurlama”, usta kalem Yaşar Kemal’in derlediği şiir ve Sasa tarafından bestelenen “Ali’nin Ağıdı”, Hasret Gültekin’in “Ömrüm Nerede”, Ahmet Kaya’nın “Nereden Bileceksiniz” ve Aram Tigran’ın en sevilen bestelerin biri olan “Şev Çu” adlı bestelere ver yerildi.

Mezopotamya’dan başlayıp yıldızlara kadar uzayan bir ses, bir söz, bir duygu rüzgârı gibi gönüllere esip en ince tellerini sızlatmaya meyilli bir albüm Kalan Müzik ile tüm müzik marketlerde ve dijital platformlarda!

Press Release

“SIZI” BY SASA IS OUT!

Sasa, one of the most outstanding traditional music commentators of recent times, has reached millions of listeners both through TV shows and social media channels with her singles. Sasa, who studied folk music at the conservatory and is a music teacher, had started her work on her first album with much excitement but had to take a break from her work. The album has now been completed by Nilüfer Saltık, after the untimely passing of Hasan Saltık.

Believing that music is the most powerful “weapon” that “hits home”, Sasa is an ambassador of Anatolian musical heritage and a link in this historical chain. She reveals her first album, “SIZI”, which includes Turkish folk music that she grew up with, as well as compositions in her native language, Kurdish. With this album, we discover that Sasa does not hesitate to combine western elements with her traditional interpretations.

With her new album “SIZI”, Sasa showcases her talent in composition and compilation by taking a poem from the book “Ağıtlar” of Yaşar Kemal and composing it in her own style. With this, she once again takes a folk song from her village, blends it with modern sounds, and presents it to her audience.

The repertoire, carefully chosen by Hasan Saltık, is brought together with valuable arrangers. With the contributions from dozens of musicians, the album turned into a river of emotions. The album includes an Erzincan folk song called “Acı Bir Rüzgar Esince”, arranged by Erdal Erzincan. In addition to traditional folk songs, the album includes “Uğurlama” by Grup Yorum, “Ali’nin Ağıdı” poem by the Yaşar Kemal composed by Sasa, “Ömrüm Nerede” by Hasret Gültekin, “Nereden Bileceksiniz” by Ahmet Kaya and the most beloved “Şev Çu” by Aram Tigran.

A sound, a word, a wind of emotions that stems from Mesopotamia and reaches to stars, “SIZI” is now available on all music markets and digital platforms with Kalan Music!

Pressemitteilung

„SIZI“ VON SASA – JETZT ERHÄLTLICH!

Sasa, eine der unserer Zeit hervorragendsten Interpretinnen traditioneller Musik, erreichte durch Fernsehauftritte und den Sozialen Netzwerken mehrere Millionen Zuhörer. Nach ihrem Lehramtsstudium für Musik, begann sie mit großer Leidenschaft mit den Arbeiten ihres ersten Albums. Diese musste sie jedoch aufgrund des unerwarteten Fortgangs von Hasan Saltık unterbrechen, konnte sie aber mit Nilüfer Saltık vollenden.

Als Vertreterin der anatolischen Volksmusik sieht Sasa die Musik selbst als „stärkste Waffe“ um die Menschen „mitten ins Herz zu treffen“. „SIZI“ ist ihr erstes Album und sie antizipiert genau das, indem sie die traditionellen Töne der Volksmusik mit westlichen kombiniert; im türkischen sowie in ihrer Muttersprache kurdisch. Des weiteren präsentiert sie ihren Zuhörern ihre Liedermachergabe, indem Sie ein Gedicht von Yaşar Kemal aus seinem Buch „Ağıtlar“ vertont.

Die von Hasan Saltık sorgfältig ausgesuchten Musikstücke wurde in Kooperation mit wichtigen Arrangeuren überarbeitet. Mit den Einflüssen diverser Künstler wie zum Beispiel Erdal Erzincan, welcher für das Arrangement von „Bir Acı Rüzgar Esince“ zuständig war, wurde das Album mit Emotionen überflutet. Zusätzlich zu den geliebten traditionellen Liedern sind auch „Uğurlama“ von Grup Yorum, „Ömrüm Nerede“ von Hasret Gültekin, „Nereden Bileceksiniz“ von Ahmet Kaya und einer von Aram Tigrams beliebtesten Songs „Şev Çu“ im Album.

Ein Klang, ein Wort, ein Wind der Emotionen der aus Mesopotamien bis zu den Sternen hinreicht. Eine wunderbare Kooperation mit Kalan Music:

„SIZI“ von Sasa ist jetzt in allen Musikmärkten und digitalen Plattformen erhältlich!