Genel

Çağdaş Türkü albümleri: Bekle Beni ve Delikanlıya

Çağdaş Türkü albümleri: Bekle Beni ve Delikanlıya

Kalan

Nisan 1st, 2023

0 Comments

Müzik Tarihimizin Efsane Topluluğu Çağdaş Türkü’nün İki Albümü Yıllar Sonra Kalan Müzik Etiketiyle
Yeniden Plak Formatında ve İlk Kez Orijinal Albüm Başlığı ve Sıralamasıyla Dijital Platformlarda!

Yeni Türkü’den ayrılan Eftal Küçük (gitar, kemençe), Tolga Çandar (vokal, bağlama), Bahadır Suda (tuşlu çalgılar) ve Erkan Oban (perdesiz basgitar) ile “ÇAĞDAŞ TÜRKÜ” adını verdikleri bir topluluk kurmuşlardı.

İki albümleri “Bekle Beni” (1986) ve “Delikanlıya” (1987), topluluğun dağılmasına rağmen unutulmamış, yıllar boyunca iyi müzik dinleyicisinin hafızasında hep yankılanmıştı. 12 Eylül askeri darbesinden sonra ortaya çıkan ve yeni bir ruhla, müziklerini Ahmet Telli, Yaşar Miraç, Ahmet Erhan, Behçet Aysan, Adnan Yücel, Haydar Ergülen gibi devrimci şairlerin satırları ve dostları Murat Yetkin’in şiiri ile birleştiren Çağdaş Türkü, aradan geçen zamana rağmen birkaç kuşağın gönlünde halen varlığını sürdürüyor.

Hasan Saltık tarafından yıllarca özenle arşivlenen DAT’lar (Digital Audio Tape) titiz bir çalışma sonucunda hem dijital hem de plak formatında yeniden aktarıldı. LP içinde yer alan şarkı sözleri ve eser künyeleri Erol Mutlu tarafından hassasiyetle incelenip düzeltildi. Yine LP içinde yer alan fotoğraflar için Kalan Müzik ve usta müzisyen Eftal Küçük’ün oğlu Mehmet Can Küçük’ün arşivinden faydalanıldı. Orijinal kapaklarına sadık kalınarak iç tasarımı yeniden düzenlenen “Bekle Beni” (1986) ve “Delikanlıya” (1987), sanatçıların albüm hazırlıklarının yer aldığı çeşitli karelerden stüdyo görselleri ve canlı konser fotoğrafları, dönemin kayıt teknolojisi hakkında görsel belge sunuyor.

“Bekle Beni” ve “Delikanlıya” albümleri şimdi yeniden plak formatında, daha önce hiç yayınlanmamış fotoğraflar eşliğinde, 180 gram ve açılır kapakla dinleyicisiyle buluşuyor. Her dönemde insanlığın geleceğine dair umudun simgesi olan şarkılar “ÇAĞDAŞ TÜRKÜ”nün eşsiz repertuvarı ve düzenlemeleri ile baharın ilk günlerinde, tomurcuğa dönen bir çiçek gibi yeniden açıyor.

Comments are closed.