Genel

Neşet Ertaş’ın di̇li̇nden, teli̇nden türküler

Neşet Ertaş’ın di̇li̇nden, teli̇nden türküler

Kalan

Ağustos 17th, 2022

0 Comments

On yıl önce kaybettiğimiz yakın dönemin en önemli halk ozanlarından “Neşet Ertaş”ın makara bantlara kaydedilmiş eski dönemde icra ettiği, hem kendi eserleri hem de halk türküleri “Garip Bülbül” albümde toplandı.

Neşet Ertaş’ın 1970’li ve ’80’li yıllarına ait makara bantlarının büyük çoğunluğu uzun yıllar boyunca Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık tarafından büyük bir özveri ile bir araya getirildi. Derlenen bu bantlarda bulunan kayıtlar titizlikle aktarılan bir çalışma sonrasında Usta’nın sevilen ve dijital mecralarda olmayan türkülerinin de yer aldığı “Garip Bülbül” albümünde toplam 13 eser yer alıyor.

Dijital olarak yayınlanan bu albümde Ertaş’ın sevilen bestelerinin yanı sıra ustası Muharrem Ertaş’ın Suda Balık Oyuyor adlı ritmik eseri, büyük ozan Aşık Veysel’in Bir Kökte Uzamış adlı muazzam eseri ve dillere pelesenk olan Bir Çift Turna Gördüm gibi halk türküleri Neşet Ertaş’ın mükemmel yorumuyla buluşuyor.

English

Neşet Ertaş, one of the most important folk poets of the recent period, whom we lost ten years ago, recorded on reel tapes and performed both his own works and folk songs in the old period, were collected in the album called “Garip Bülbül”.

The majority of Neşet Ertaş’s reel tapes from the 1970s and ’80s were brought together with great devotion by the founder of Kalan Music, Hasan Saltık. After a meticulous study of the recordings found in these compiled tapes, the “Garip Bülbül” album, which also includes Usta’s popular folk songs that are not on digital media, includes a total of 13 works.

In this digitally released album, besides Ertaş’s popular compositions, folk songs such as the rhythmic piece Suda Balık Oynuyor by his master Muharrem Ertaş, the great poet Aşık Veysel’s Bir Kökte Uzamış and Bir Çift Turna Gördüm meets with Neşet Ertaş’s excellent interpretation.

Comments are closed.