Genel

İncesaz – Güzel Günler

İncesaz – Güzel Günler

Kalan

Haziran 17th, 2022

0 Comments

İNCESAZ 25 Yıllık Müzik Yolculuğunu 10. Albümü “Güzel Günler” İle Kutluyor!

1997’de kurulan İncesaz grubu tam 25 yaşında. Grup 25. yaşını iki yeni albüm ve bir nota kitabıyla kutluyor.

Pandemi döneminde kaydedip tamamladıkları onuncu albümleri “10 – Güzel Günler” tümüyle kendi beste ve sözlerinden oluşuyor. 11 eser içeren albümün solistleri Ezgi Köker ve Bora Ebeoğlu. Kalan Müzik tarafından 17 Haziran’da hem fiziki (CD), hem de dijital platformlarda yayınlanacak albümde grup üyeleri Murat Aydemir tanbur, Taner Sayacıoğlu kanun, Emre Erdal kemençe, Türker Çolak vurmalı çalgılar, Volkan Hürsever kontrbas, Cengiz Onural gitar ile yer alıyor. Değerli gitarist dostları Cenk Erdoğan da bir parçada solo gitarla eşlik ediyor.

İncesaz grubu bir yandan yeni albümün yayın heyecanını yaşarken, bir yandan da yeni bir çalışmanın içindeler. Kayıtları süren ve içeriğini henüz açıklamadıkları albümün yine bu yılın sonbahar aylarında yayınlanması planlanıyor.

Bugüne kadar yayınladıkları tüm albümlerindeki, kendilerine ait tüm eserleri içeren bir nota külliyatı da Pan Yayıncılık tarafından önümüzdeki ay basılacak ve müzikseverlerin ilgisine sunulacak. Bu külliyat 17 Haziran’da yayınlanacak “10 – Güzel Günler”in de tüm eserlerini içeriyor.

English

INCESAZ 25 Years of Music Journey Celebrating the 10th Album with “Beautiful Days”!

Founded in 1997, Incesaz group is 25 years old. The group is celebrating its 25th anniversary with two new albums and a music book.

Their tenth album “10 – Beautiful Days”, which they recorded and completed during the pandemic period, consists entirely of their own compositions and lyrics. The soloists of the album, which includes 11 tracks, are Ezgi Köker and Bora Ebeoğlu. The album, which will be released by Kalan Music on both physical (CD) and digital platforms on June 17, features band members Murat Aydemir with tanbur, Taner Sayacıoğlu Kanun, Emre Erdal kemençe, Türker Çolak percussion instruments, Volkan Hürsever double bass, and Cengiz Onural guitar.

His esteemed guitarist friends, Cenk Erdoğan, are also accompanying him with a solo guitar in a piece.

While the Incesaz group is experiencing the excitement of the release of the new album, they are also working on a new project. The album, whose recording is still ongoing and whose content has not yet been announced, is planned to be released in the autumn of this year.

A corpus of musical notes containing all their own works in all the albums they have released so far will be published by Pan Publishing next month and will be presented to the attention of music lovers. This corpus also includes all the works of “10 – Beautiful Days”, which will be published on June 17.

Comments are closed.