Genel

Amerika’daki Ermeniler

Amerika’daki Ermeniler

Kalan

Ocak 5th, 2022

0 Comments

ARA DINKJIAN ARŞİVİNDEN TAŞ PLAKLARDA AMERİKA’DAKİ ERMENİLER

Kalan Müzik kuruluşunun 30. yıldönümünü Arşiv Serisi’ne eklediği çok boyutlu bir çalışmayla kutluyor: “Ara Dinkjian Arşivinden Taş Plaklarda Amerika’daki Ermeniler.”

Ara Dinkjian’ın, 5 bin taş plak koleksiyonundan seçtiği 58 kayıt, 1915 öncesi ve sonrasında Anadolu’dan ABD’ye göç eden Anadolu Ermenilerinin müzikal yolculuğunun bir özeti niteliğinde… Bu seçki, Ermeni sanatçıların sadece anayurtlarından ayrılırken yanlarında götürdükleri müzikal birikimi değil, daha sonra göç ettikleri topraklarda sürdürdükleri, geliştirdikleri ve kayda geçirdikleri müzik dünyasını yansıtıyor.

Üç CD ve bir kitapçıktan oluşan ve sınırlı sayıda üretilen çalışmada Dinkjian’ın seçkisine, Ermeni kültürü ve tarihi yazarı Harry A. Kezelian’ın ayrıntılı makalesi eşlik ediyor. Çalışmada ayrıca Amerikalı Ermeni sanatçıların portreleriyle birlikte, kayıtların alındığı taş plaklara ve Ermeni toplumunun Anadolu’daki yaşamına dair fotoğraflar da yer alıyor.

Hasan Saltık’ın kurucusu olduğu Kalan Müzik’in 30. yılı için özel olarak tasarladığı bu çalışma, Saltık’ın hayatını ani bir şekilde kaybetmesinin ardından tamamlanarak, anısına ithaf edildi.
Ayrıntılı bilgi ve iletişim için:
iletisim@kalan.com

Comments are closed.