Genel

Bu Toprağın Ezgileri

Bu Toprağın Ezgileri

Kalan

Ekim 16th, 2021

0 Comments

Bu topraklarda yaşamış kadim halkların aziz hatırasına, zamandan ve mekândan azade kalplere…

Anadolu’nun eşsiz tınılarını sesinde barındıran, dizi müziklerindeki vokalleriyle sesine aşina olduğumuz “Türkiye’yi ağlatan ses olarak tanınan”, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ses Sanatçısı Çimen Yalçın’ın ilk solo albümü “Kalan Müzik” etiketiyle müzikseverlerle buluşuyor.

“Bu Toprağın Ezgileri” albümü uzun süren bir çalışmanın sonucunda ortaya çıktı. Çimen Yalçın için ilk solo albüm fikri 2014’te oluşmasına rağmen albüm çalışmasına 2016 yılında sözleri Karacaoğlan, müziği ise Çimen Yalçın’a ait “Solduktan Geri” eserinin aranjesiyle başlandı. Beş yılda tamamlanacak olan albümün repertuvarı defalarca değişti. Repertuvarın büyük bölümü türkülerden oluşurken, albümün yapımcısı Hasan Saltık’ın “başka bir şey denemeliyiz” düşüncesi ve farklı önerileriyle içerik büyük bir değişikliğe uğradı.

Ezgileri beğenilen ve özenle seçilen farklı dillerdeki halk şarkılarına Barış Pirhasan, İbrahim Karaca, Sibel Algan gibi kalemi güçlü ustalar tarafından yeni sözler yazıldı. Aynı zamanda Hasan Saltık tarafından teşvik edilen Çimen Yalçın’a ait besteler de albüme dahil edildi. Son olarak repertuvara Hüsnü Arkan, Murat İşbilen, Ümit Sayın gibi kıymetli sanatçılara ait besteler de eklenerek albüm, Anadolu topraklarının tınılarını içeren ve bu topraklara ses olmuş halkların ezgilerden oluşan “alacalı bir buket” haline gelmiş oldu.

Repertuvar aşaması büyük bir süzgeçten geçen albümde yer alan eserlerin düzenlemeleri, genel olarak solo albümlerde rastlanmayacak şekilde yine Hasan Saltık’ın önerisiyle ve ezgilerin karakterine göre farklı aranjörlere verildi. Albümünün güzide aranjörleri; Cumhur Bakışkan, Erol Mutlu, Engin Arslan, Mayki Murat Başaran, Kemal Sahir Gürel, Ender Akay, Sunay Özgür, Barış Güney, Volkan Kaplan, Ari Hergel düzenlemeleri üstlendiler.

Albüm, kolektif bir çalışma sonucunda 10 farklı aranjör ile 100’ü aşkın müzisyenin katkısıyla büyük bir özveriyle tamamlanmıştır. 15 eserden oluşan “Bu Toprağın Ezgileri” albümünde sanatçı Türkçe, Azerbaycan Türkçesi, Kürtçe, Lazca dillerindeki şarkıların/türkülerin yanı sıra İran, Ermenistan ve Balkan ezgilerine yeniden yazılmış sözlerle Anadolu coğrafyasının bütünlüğü ve zenginliğini sesinde buluşturmaya çalışıyor. Kıymetli ses sanatçısı Cengiz Özkan’ın konuk sanatçı olduğu albüm, Hasan Saltık’ın baştan sona yapımcılığını üstlendiği son solo albümdür.

Comments are closed.