Genel

Bir “içe dönüş” albümü: Hemdem

Bir “içe dönüş” albümü: Hemdem

Kalan

Ekim 16th, 2021

0 Comments

Endless Path, The Secret Ensemble ve Öz gibi projeleriyle birçok uluslararası ödüle layık görülmüş, bir müzik ve yorum hazinesi olan Anadolu’nun seslerini dünyaya tanıtan kervana katılmış Coşkun Karademir, bu kez solist kimliğini öne çıkardığı bir albümle müzikseverleri selamlıyor: Hemdem…

Birlikte bulunmayı, bir arada olmayı, samimiyeti, canciğer arkadaşlığı ve dostluğu temsil etmesi sebebiyle Hemdem adı verilen albüm; önce kendi yüreğiyle dost olan, sonra da kainata dostane duygular yayan ruhlara zenginlik katacak, gönüllerini gönendirecek, içlerini aydınlatacak ve ayaklarına kuvvet verecek bir içeriğe sahip. Anadolu irfanının süt anneleri olan Yunus Emre’nin ve Pir Sultan Abdal’ın sözleriyle, geçmişin anlam dünyasını gelecekle buluşturmuş Harpûti, Kul Ahmet, Davut Sulari gibi efsanelerin sözlerinin bir arada geldiği albümde Coşkun Karademir baştan sona kendine has bir yorum sergilerken Hemdem’in merkezine muhabbeti koyuyor.

İnsanoğlu yeryüzünde daima bir muhatap arar. Bir başka gönle hitap etmek, bir anlam bulmak, hoş bir safa bırakmak ister. Bu hitap ve muhatap ilişkisi, hemdem olmanın gereğidir. İşte bu yüzden albüme Coşkun Karademir’in hemdem olduğu sesler de eşlik ediyor. Kapanmıyor Yaralar’da “İnsan eli bilirsin zalimdir nasıl hırpalar” öğüdünü veriyor Ceylan Ertem. “Bana gel diyorsun nasıl geleyim” diye soruyor Leylâ’sına Buray. Kırtıl Semahı’nı “Gidiyorum gayrı da gül benzim soluk” dizeleriyle ayağa kaldırırken Ayfer Vardar, Sabahtan Cemâlin Seyran Eyledim’de “Sen seher yelisin gider gelmezsin” sözüyle hasreti dağlıyor Zeynep Bakşi Karatağ.

Yunus Emre’nin Ya Rab Bu Ne Derttir’i, Davut Sulari’nin Bugün Bayram Günü Derler’i, Harpûti’nin Şem’a Yanan Pervaneler’i ve gurbet ellere yâr yollayanların türküsü Kara Tren de Hemdem’in köşe taşlarını oluşturuyor. Hemdem, eski zamanların muhabbetiyle yeni zamanların ritmini bir araya getirerek ortaya unutulmaz bir ahenk koyuyor. Böylece ömür yolculuğunda müziği yoldaş edinmiş gönüller için bir içe dönüş imkânı sunuyor. Olağanüstü icraların yer bulduğu, kadim seslerin modern seslerle hemdem olduğu albüm, “kendini bil” nasihatinin ancak içe dönmekle bir anlam bulabileceğini gösteriyor.

Hemdem, yakın zaman önce kaybettiğimiz Kalan Müzik kurucusu Hasan Saltık’a ithaf edilişiyle de dostluğun tıpkı insan ruhu gibi ölümsüz oluşunu yeniden hatırlatıyor…

Comments are closed.