Genel

Doğumunun 150’nci̇ yılında Kalan Müzi̇k’ten i̇ki̇ “Tanburi̇ Cemi̇l Bey” Uzunçalar Albümü

Doğumunun 150’nci̇ yılında Kalan Müzi̇k’ten i̇ki̇ “Tanburi̇ Cemi̇l Bey” Uzunçalar Albümü

Kalan

Temmuz 24th, 2021

0 Comments

Tanburi Cemil Bey Külliyatı 2016 yılında 10 CD, 1 uzunçalar ve Türkçe-İngilizce 144 sayfalık büyük boy bir kitap olarak yayımlanmıştı. Bu eserin yapımcısı olan Kalan Müzik-Hasan Saltık Cemil Bey’in 150’nci doğum yılı olan 2021’de aynı sorumlulukla anma etkinlikleri içinde yer almak istemiştir. “Doğumunun 150’nci yılında Tanburi Cemil Bey Külliyatından Seçmeler” 2 uzunçalardan oluşan albüm olarak bu amaçla; yine Cemal Ünlü ve Aziz Şenol Filiz tarafından tasarlanıp, hazırlandı.

Geçen yıllar içinde Külliyat’ta yer almayan iki yeni plağa ulaşılmıştır. Yeni plaklar birinci uzunçaların (LP I) A yüzünde kayıt tarihlerine göre peş peşe sıralanmıştır. Yeni iki plak Cemil Bey’in tanburla yapmış olduğu bestenigar ve mahur taksimlerdir. İlk defa yayımlanmaktadırlar. 

Birinci uzunçaların (LP I) diğer 7 eseri, külliyatın 10 numaralı “Seçmeler” CD’sinden alındı. İkinci uzunçalar ise (LP II) Külliyat’ta yer alan uzunçaların yeniden tıpkı basımıdır. Her iki LP; mevcudu tükenen Külliyat’ın seçme icralarının bira araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Artık bulunamayan 2016 yapımı Külliyat’ın hiç olmazsa bir bölümü, böylece müzik ve Cemil Bey severlere ulaşmış olacaktır.  

Birinci uzunçalarda yer alan plaklardan bazıları şunlardır: Acemaşiran ve Mahur Tanbur Taksimleri, Hafız Sabri Efendi Rast Gazel (Merdüm-i dideme bilmem ne füsun etti felek) Güfte: Yavuz Sultan Selim, Cemil Bey: Lavta.  Mahur Taksimi Kemençe. Müstear Taksimi, Tanbur. Nikriz Zeybek Havası; Tanburi Cemil Bey Kemençe, Ud Şevki Efendi. Hicaz Taksimi, Tanbur. Çeçen Kızı Hüseyni Oyun Havası, Tanburi Cemil Bey Kemençe, Tanbur Kadı Fuat Efendi.

İkinci uzunçalarda yer alan plaklardan bazıları da şunlardır: Şedaraban Saz Semaisi, Tanbur. Suzidilara Taksimi, Tanbur. Hüseyni Saz semaisi. Tatyos Efendi, Cemil Bey Kemençe, Nevres Bey Ud. Şedaraban Taksimi Tanbur. Nihavend Taksimi, Tanbur. Irak Taksimi, Kemençe. Nihavend (Nikriz) Sirto, Cemil Bey Kemençe, Şevki Efendi, Ud. Hicaz Kadim Saz Eseri, Cemil Bey Kemençe, Şevki Efendi Ud.

Hem 2016 Cemil Bey Külliyat’ı hem de 2021 yılında yayımlanan bu iki uzunçalar kolektif bir anlayış ve çabanın ürünleridir. Cemil Bey sevgisi etrafında bir araya gelerek yapıma destek veren koleksiyoncular şu isimlerdir: Niyazi Sayın, Işık Yazan, Melih Özaltıner, Merhum Muammer Karabey Koleksiyonu, Tamer Başaslan, İzi Eli, Sacit Çavşak, Ohannes Untur, Faruk Tuna, Yılmaz Pakalınlar, Cemal Ünlü.

“Doğumunun 150’nci yılında Tanburi Cemil Bey Külliyatından Seçmeler” Kalan Müzik kurucusu Hasan Saltık’ın vefatından sonra çıkan ilk albüm olma özelliğini taşımaktadır. Hasan Saltık’ın Cemil Bey yapımlarına olan ilgisinin yarattığı özen ve titizlikle gerçekleştirilmiştir. Plak kayıtları özel ekipmanlarca aktarılmış, taş plak sesinin ve zevkinin korunmasına üst düzeyde özen gösterilerek günün teknolojik olanaklarıyla iyileştirilmiştir. Albüm grafik tasarımı, baskısı ve diğer özelliklerle ile hem Cemil Bey’in Hem de Hasan Saltık’ın anısına yaraşacak bir yapım olarak müzikseverlere ve koleksiyonculara sunulmaktadır.

Doğumunun 150’nci yılında Tanburi Cemil Bey Külliyatından Seçmeler, 2 Uzunçalar (LP)

Hazırlayanlar: Cemal Ünlü – Aziz Şenol Filiz

Comments are closed.