Genel

Kelimelerinin sihirli sesi sanatseverlerle buluşuyor

Kelimelerinin sihirli sesi sanatseverlerle buluşuyor

Kalan

Nisan 17th, 2021

0 Comments

Günümüz şiirinin en önemli temsilcilerinden Bejan Matur, ‘Yedi Gece’ albümüyle, kelimelerinin sihirli sesini sanatseverlerle buluşturuyor.

Albüm, Matur’un dünyada 36 dile çevrilen şiirlerinden özenle seçilen 5 şiirin yanı sıra, yeni kitabı’ Dünya Güzeldir Hâlâ’ da yer alan 2 şiirden oluşuyor.

Bugüne kadar, İngiliz Kraliyet Operası ( Royal Opera House), King’s place London, Amerikan Princeton üniversitesi, Rotterdam şiir festivali, Berlin edebiyat festivali, Ubud/Bali edebiyat festivali gibi önemli sahnelerde şiirlerini solo ve müzik eşliğinde geniş izleyici topluluklarına sunan Matur, bu albümle yıllara yayılan çalışmalarını  ve deneyimini kalıcı hale getiriyor.

Deneme ve makaleleriyle de tanınan, ödüller alan, pek çok ülkede sayısız konferansa konuk olan Matur’un 9’u şiir, toplam 11 kitabı var. Bu kitaplardan  İbrahim’in Beni Terketmes’nin (How Abraham Abandoned Me) İngilizcesi Arc yayınları tarafından basıldı ve  T.S. Eliot’ın kurucusu olduğu Poetry Society tarafından 2012 yılının en iyi çevirisi seçildi. Ankara Hukuk Fakültesi mezunu olan Matur, halen Londra–İstanbul arasında yaşıyor. 

Albümün görselleri, Bejan Matur’un ‘arkeoloji ve şiir ilişkisi’ üzerinden tasarladığı ve yakında  yayımlanacak olan çalışmasından  alındı. 

Albümün müzik, aranje ve prodüktörlüğünü Serkan Duran yaptı. Duran, otuz yıllık müzik deneyimi ve multi- enstrümanist  kimliği ile pek çok projede yer aldı. Bejan Matur’un şiirini ve  sesini 1994’den bu tanıyan Duran, 7 bestesiyle, bu benzersiz sanat buluşmasına imza atıyor. 

Kalan Müzik etiketiyle  çıkan  ‘Yedi Gece’ albümü,  tüm dijital platformların yanı sıra, cd ve LP olarak  da dinleyicilere sunuluyor.

Comments are closed.