Genel

Ali Rıza Albayrak’ın solo albümü “Bâde’den Gelen”

Ali Rıza Albayrak’ın solo albümü “Bâde’den Gelen”

Kalan

Ocak 23rd, 2021

0 Comments

Uzun bir aradan sonra Ali Rıza Albayrak, ağırlıklı kendi bestelerinden oluşan solo albümü “Bâde’den Gelen” ile dinleyicilerle buluşuyor.
Anadolu’nun varolan zengin geleneksel müzikal yapısından beslenirken aynı zamanda bu geleneğe yeni eserler katabilme ve eserleri, iki telli sazla kendine özgü tavır- pençe tekniğiyle icrâ etme gayretiyle yola çıkan Ali Rıza Albayrak, bu çalışmasında curasıyla hayâller kurup, âşığın bâdesini düşlerken; dinleyiciyi de kendi hayâl dünyasında müzikâl bir yolculuğa davet ediyor.
Daha öncesinde sevilen ve birçok sanatçı tarafından seslendirilen ‘Muhabbet Bağında’ gibi besteleri dinleyici ile buluşturan müzisyen,bu albümde kızı “Bâde” nin doğumundan sonra iki telli sazıyla bestelediği eserlere yer veriyor.
Albümün temasını Hayâl, Hızır ve Huzur üçlemesi üzerine kurgulayan müzisyen, çalışmanın müzikal temelinde yer alan iki telli saza ve âşıklara dâir hayâlini, albümün ön sözünde şu şekilde ifade ediyor:
“İki telli dede sazını icrâ eden âşıkları hayâl ederken, âşığı ve aynı zamanda onu dinleyeni, iki telin arasında, berzahta bir yerde hayâl ederim.
Teller farklı âlemleri temsil ederken, pençesiyle iki telin tınısını buluşturan âşığın, âlemler arası geçişi de bu şekilde mümkün kıldığını ve bizleri de kendi düşler âleminde âşk dolu bir yolculuğa çıkardığını hayâl ederim. Bu sayede bizler de farklı âlemler arasında bir bağ kurma şansı yakalarız.
Bu çalışma da bu anlamda bâdeyi nûş eden âşıkların hayâllerinden bir miktar “çalma” gâyesiyle şekillendi.
Albümdeki eserler Hızır’ımın ve de huzurumun arayış hayâlleriyle devam eden bu hayat yolculuğumda, biricik kızım Bâde’nin doğumuyla birlikte, dost cemâlinin en güzel sûretlerinden biriyle karşılaşmış olmanın verdiği heyecan ve minnet duygusuyla meydana çıktı.”
Kanada’da yaşayan İranli Setar üstâdı Kiya Tabassian ile stüdyoda canlı kaydettikleri bir bestesine de bu albümde “Hızır’ın Huzurunda” adıyla yer veren sanatçıya ayrıca bu müzikal yolculukta Merih Aşkın, Ediz Hafızoğlu, Kağan Yıldız, Derya Türkan, Ömer Avcı, Sedat Anar, Cengiz Yılmaz, Ertan Tekin ve Hakan Önel gibi müzisyen dostları da eşlik ediyor.
İki telli cura denince akla ilk gelen ozanlardan olan Nesimi Çimen, bu calışmada yine kendi curasıyla yâd ediliyor. Merhum Nesimi Çimen’e ait olan ve son dönemlerinde çaldığı curayla üç eser icrâ eden müzisyen, enstrümantal eserlerinin yanı sıra Sıdkî Baba’nın sözlerini bestelediği “A.r.a.nağmeler” ile müziği Nesimi Çimen’e ait “Tabip sen sorma derdimi” adlı iki eseri de seslendiriyor.

“Şu kuru ve çorak hayatını yeşerten her kimse o senin Hızır’ın ve de huzurundur.” diyen Ali Rıza Albayrak, bu albümü kızı Bâde’ye ithâf ediyor.

Comments are closed.