Genel

Yıllara yayılan yolculuk: Venga

Yıllara yayılan yolculuk: Venga

Kalan

Şubat 26th, 2020

0 Comments

Yol öğretti gitmekten başka çare olmadığını
Ses işledi gönüle, anlamaktan başka çare olmadığını
Ve köklendik, aşkla, acıyla, sevinçle…
VENGDA albümü yıllara yayılan bu yolculuğun kendisi. Bazıları yeraltında, bazıları şarap şişesinin sonunda, bazıları günün en solgun halinde çıkageldi. Gördü, sevdi, anladı ve şimdi size sesleniyor.
Sinan Serdaroğlu etnik müzikle başlayan yolculuğuna doğaçlama müzik ve Dünya halk ezgilerini de ekleyerek birçok konser verdi. Yolda tanıştığı, yoldan öğrendiği, düştüğü ve anladığı tüm duyguları sese işleyerek attı çığlığı. Büyümek büyütmekti, bekledi.
“Na Tırse (Korkma)” dedi, semtin köşelerinde oturan aklı. Baba Tahir’in sözleri anlattı müziğini. “Şewgîr” ile köklerini arayış başladı, uzandı İran kemançası esintisine. “Çı Bejım (Ne Diyeyim)” dedi sonra sesiyle ve kimliğiyle ısındığı Cameron Dela İsla’ya gülerken. Ve anlattı :
“Tüm dünya yerle dolu, ne diyeyim
Kalbim dertle dolu ne diyeyim”
Hayatın mutfağındaydı artık şarkılar. Yol tanıtıyordu sanatı. Başkaları da vardı, düşünen, derde gam olmuş. Kafa sesleriyle birleştiler ve büyüdüler. Zule elini kafasına götürdü bol dumanlı bir akşam vakti. Ve Güneşle doğdu “Kafa” sokağa düştü sonra.
“İşte biri düştü kazana
Düşüyorum onunla”
Düşünce kaldıramadıklarımız, ateş oldu, yaktı. Ne küldük ne duman sadece düş’tük. Ceylan’a yetişemeyen müzik utanmadan ağladı. Behzat’ın kederli ellerinden sözcüklere ulaştı. “Xezal (Ceylan)” şarabın kırmızında, insanlığın dibinde ve boğazımızda düğüm kaldı.
Yol dönüşler, kavisler çizdi. Kökler tuttu kederi, eskinin peşine düştü, Mehmet Çapan’ın sazından öpen yüreği anlattı ve vardı “Setero’ya”…
İzlerin rehberliğini takip ederek çoğaldı müziği. Ekilen sevinçleriyle açan gülün dikeniydi “Roze (Gün)”. Arayış uzadı, sorduğu sorular için bir sesti “Zup u Zuya (Kupkuru)” ve bir “Gece” vakti toplanmış tüm şarkılar eklendi “Vengda (Seslendi)”.

Comments are closed.