Haberler

24 yıl sonra gelen şarkı albümü: Radyo Ekoton

24 yıl sonra gelen şarkı albümü: Radyo Ekoton

Kalan

Ocak 23rd, 2020

0 Comments

Gitarist, besteci, aranjör, prodüktör Şevket Akıncı 24 sene sonra bir ikinci şarkı albümüyle tekrar aramızda. Onu “Uçurumda Açan” albümüyle tanıyanlar, 24 sene niye bu kadar bekledi diye merak edebilirler: bu süre içerisinde avant-garde’dan (John Cage songbooks, Sound Migration), modern caz’a (Lifeline, Weed, Tarabya Ensemble) Klasik Türk Müziği’nden (Elektronik Kumpanya) electronic ambient’a (Mugwump, Sputnik Sweetheart, Nehirdeki Melek, Alien Lounge) özgür caz ve serbest doğaçlamadan (Islak Köpek, Century, Konjo, EarAfter, Holy Ghost), çağdaş kompozisyon’a (Mutant, Escher Chronicles), hardcore noise’a (Dead Country) birçok türde kayıtlar yaptı, konserler verdi, beş albümde prodüktör ve aranjör olarak katkıda bulundu (Şirin Soysal, MAAN, Ruşen Alkar, Öykü Aras). Aynı zamanda iki tane şiir kitabı yayınladı. Hezeyan Sözlüğü (Artshop-2008), Tersine Zeus (Sub Press-2018). Yeni albümü “Radyo Ekoton” özünde bir songwriter albümü olsa da geçen 24 senenin müzikal izlerini de taşıyor.

Akıncı “deneysel” bir müzisyen olarak tanınsa da, müziğe şarkı yazarak başladı. Bu açıdan bu albüm de bir bakıma öze dönüş olarak da değerlendirilebilir. Albümün tamamı Cansun Küçüktürk tarafından evde kaydedildi mikslendi ve mastering’i yapıldı. Bir çok dostu el verdi: Sumru Ağıryürüyen, Ruşen Alkar, Duygu Argın, Ülkü Aybala Sunat, Orçun Baştürk, Selin Baycan, Gülce Duru, Anıl Eraslan, Zeynep Kaya, Esra Kayıkçı, Ceyda Özbaşarel, Saadet Türköz, Nihal Saruhanlı, Şirin Soysal, Özün Usta, Başak Yavuz, Yıldırım Yalçınkaya. Ve küçük kızı Ece..

Ekoton “Kesişen Ekosistemler” anlamına geliyor. Albümde de bir çok iklim mevcut, karşıtlıkların bir araya getirildiği bir albüm…

Şarkılar arasında standart sessizlikler olsa da dinleyiciyi kesintisiz bir yolculuğa çıkaran Radyo Ekoton , Şevket Akıncı’nın dostları aracılığıyla derdini döktüğü bir olgun dönem albümü. Sesindeki şefkatli eda bilgelik içeren sözlerle birleşince dinleyici kendini güven veren bir ambiyans içinde buluyor. Şarkıları ayrı ayrı dinlemeye kıyamayacağınız bütünlükte olan albüm, yarattığı medidatif tesir sayesinde sizi kendi içinizde bir yolculuğa çıkarıyor. Dinlerken kendinizi içsel uzayınızda kaybedip, back vokallerin ayinsel havası eşliğinde tekrar olduğunuz yerde bulabilirsiniz. Şevket Akıncı’nın yaşadıklarından öğrendiklerini kadın korosu eşliğinde mırıldandığı Radyo Ekoton, dinleyiciyi iç sesiyle buluşturan arındırıcı bir albüm. Radyo Ekoton, müzikal ustalık ve alçak gönüllü bir üslupla birleşerek sizi bir keşişin yolculuğunda yan koltuğa oturmaya davet ediyor.

Comments are closed.