Haberler

Olcay Bayır – Rüya (Dream)

Olcay Bayır – Rüya (Dream)

Kalan

Ocak 16th, 2020

0 Comments

Olcay Bayır’ın müziği, Anadolu’nun geleneksel mirası ve Londra’nın hareketli ve eklektik ruhunun bütünleşmesinden oluşuyor. Gençlik zamanının zengin geleneksel halk müziği, aldığı klasik soprano eğitimi ve dünyanın her yerinden müzisyenlerle yapmış olduğu çalışmalar Olcay’ın müziğine ilham olmuş.

Gaziantep’te doğan Olcay Bayır’ın çocukluğu geçiş dönemleriyle dolu. Birkaç yıl aralarla Anadolu’nun çeşitli yörelerinde yaşamak, sanatçının çocukluk yıllarında Anadolunun kültürel zenginliğinin farkında olmasını sağlamış. Olcay Bayır, Anadolulu olmaktan bahsederken şu sözleri kullanıyor: “Bence kimlik kavramını, din veya millet olgusundan daha çok, kültür oluşturuyor. Ben dinler ve milletler yerine, geleneklerimiz ve yöreler hakkında konuşmayı tercih ediyorum. Hangi din veya ülkeden geldiğimizin isim olarak, tek başına tanımlayıcı bir etkisi yok; hepimiz kendi kişisel kimliğimizi taşıyoruz sonunda.”

Olcay, 16 yaşındayken ailesiyle Londra’ya yerleşmesini müzikal kimliğinin temelini oluşturan bir deneyim olarak görüyor. En başlarda son derece zorlanmış; yaşadığı ülkenin dilini konuşamamak, müziği bir dönem boyunca etrafındaki yeni dünya ile en iyi etkileşime girme biçimi olarak görmesini sağlamış.

Yıllar içinde aldığı eğitimler ve ortak müzikal çalışmalarıyla, Olcay kendi müzikal kimliğini bulmuş. İlk albümü Neva- Harmony (2014), beş dilde söylediği ve düzenlemelerini kendi yaptığı Anadolu ve çevresininin halk ezgilerinin derlemesinden oluşuyor. The Guardian gazetesi bu albümden bahsederken “Olcay Bayır, Londra’nın hareketli ve evrensel müzik sahnesinden çıkan, yeni ve etkileyici bir sanatçı… Oldukça zarif ve seçkin bir set…” ifadelerini kullandı.

Olcay Bayır’ın yeni albümü Rüya-Dream, PRS Vakfının Women Make Music programının katkısıyla gerçekleşiyor. Bu albümle, Olcay ilk defa kendi bestelerini dinleyenlerinin beğenisine sunuyor. Albümünden bahsederken, Rüya’yı rüyasında görüp yazdığını ve şarkının daha yaşanılası bir dünyanın masum hayali olduğunu dile getiriyor. Yar Dedi şarkısı, Türkiye’de albüm henüz yayınlanmadan tanınmaya başlandı bile. Albümde ayrıca Karacaoğlan, Aşık Veysel ve Siwan Perver şarkılarının yeni düzenlemeleri de yer alıyor.

Rüya’nın prodüktörlüğünü ödüllü uluslararası müzik kolektifi Kefaya’dan Al MacSween ve Giuliano Modarelli üstleniyor.

“Olcay Bayır Rüya albümüyle, Londra Dünya müziği sahnesindeki en seckin ve ilgileri ceken şarkıcılarından biri olduğunu kanıtladı!… Muhteşem ve cesaret verici !” – The Guardian – 2019

“ Harikulade , klas, zarif !! ” – Evening Standart 2019

“Olcay’ın müziğine beni çeken iki temel şeyin, sesindeki duygu derinliği ve şarkılarında anlattığı hikayelerin zenginliği olduğunu düşünüyorum. Kendi benzersiz tarzını korurken aynı zamanda kültürel geçmişine son derece saygı duyuyor; onu besleyip, zenginleştiriyor. Olcay çok yetenekli bir besteci ve şarkıcı.” Julia Bayer -ARC Music

“Büyüleyici…” Inside World Music

Yeni klibi Ruya link- https://www.youtube.com/watch?v=EHeE_vX1_Ec

Ruya- Dream – iTunes

Ingilizce basin bildirimi
https://www.arcmusic.co.uk/blog/new-album–rüya-(dream)–olcay-bayır.html

Comments are closed.