Haberler

Türki̇ye’de unutulmuş bi̇r çalgı “santur”

Türki̇ye’de unutulmuş bi̇r çalgı “santur”

Kalan

Ocak 15th, 2020

0 Comments

Sedat Anar, Türkiye’de unutulmuş bir çalgı olan santuru, yaptığı bestelerle ve icralarla tekrardan hatırlatma ve gün yüzüne çıkarmak çabasında olan bir santuridir. 2013 yılında “Belagat” adlı albümüyle Türkiye’deki ilk solo santur albümünü çıkaran Anar, yedi yıl aradan sonra, ikinci bir solo santur albümü ile yeniden dinleyicilerine ulaşıyor. Anar’ın “SANTUR” adını verdiği bu yeni albümünde, on dört bestesi yer alıyor. Albümdeki on dört eserin birisi hariç (Neyledi Bu Santur) diğer on üçü tanesi enstrümantal bestelerden oluşmaktadır. Albümde, Murat Süngü çellosu ile, Uğur Önür ıklık ile, Selahattin Anar da akustik gitarıyla misafir sanatçı olarak yer almaktadır. Sedat Anar’ın santuru, müziği ve besteciliği hakkında Doğan Hızlan’ın, Ahmet Telli’nin ve Kemal Sayar’ın düşünceleri şöyledir:
“Santuru, onunla yapılmış besteleri dinlemeniz birkaç gerekçeyle savunulabilir. Gerçekten her yerde dinleyemeyeceğiniz iyi bir enstrümanı, iyi bir icracıdan dinleyeceksiniz. İkincisi iyi bir bestecinin yapıtları bu sazda seslendiriliyor”.
DOĞAN HIZLAN(yazar/eleştirmen)
“Sedat Anar’ın müziği, bizi lahuti alemlere çağırıyor. İnsanı kendi iç aleminde derinleşmeye, kendi iç sesleri ile yüzleşmeye ve nihayetinde durup dinginleşerek kainatın o büyük ritmine ayak uydurmaya davet ediyor”.
KEMAL SAYAR(psikiyatrist/yazar)
“Sedat Anar kendini popüler olandan uzak tutan bir sanatçı. Sedat Anar’ı santuruyla baş başa görmek gerekir. Müthiş bir icra. Mızraplar çelik teller üzerinde müthiş bir tempoyla gezinirken sanatçının enstrümanıyla bütünleştiğini izliyor, gerçek bir santuri ile karşılaştığınızı hissediyorsunuz ”.
AHMET TELLİ (Şair, Yazar)

Comments are closed.