Haberler

Levent Soyer’in çıkış albümü: Serai Jazz

Levent Soyer’in çıkış albümü: Serai Jazz

Kalan

Ocak 15th, 2020

0 Comments

İki yıllık bir emeğin ürünü olan, Osmanlı sarayındaki musikinin yeni bir müziğe evrilmesi felsefesine dayanan, doğaçlama müzik geleneğinden köken alan bu albüm, Nu-Jazz esintileri ile makamsal müziği birleştiriyor.

Levent Soyer 1979 doğumlu, Kıbrıslı, Kardiyoloji hekimi – Caz piyanisti, hemen hemen tamamen kendini yetiştirmiş, piyanist, elektronik müzik bestecisi. Sufizm ile çağdaş felsefeyi düşünce evreni içine yerleştirmeye çalışan bir sanatçı.

Amacının Osmanlı Sultan bestecilerin hazine dairesinde saklı elmas güzelliğindeki melodilerini dünyaya daha farklı bir perspektiften göstermek olduğunu söylüyor. Tamamen kendi lehçesi ile yorumlama kaygısı; bu melodilerin elektronik ve akustik bir yeni müzik dili ile aranjmanını gerçekleştirdi. Bu yaklaşım, ilk eserde örneğin Sultan III. Selimin Buselik Şarkısının ana teması üzerine kurgulanan bir ses mimarisi gibi düşünülebilir. Deneysel olmaktan çekinmeden, yeni yolculukları ve fikirleri arayan bir ruh ile.

Serai Jazz albümü ‘Kalan Müzik’ tarafından yayınlanmakta ve biri orijinal Levent Soyer bestesi toplam 6 adet eser içermekte. Albümün oluşumu sırasında Kemençe(Atakan Sarı), Viyolonsel(Gürhan Nuray) ve Davullar(Hasan Özgür Tuna) haricinde; Piyano, Bas, Synthesizer, Tabla-Perküsyonlar ve Vokaller dahil hepsi bestecinin icrası ile meydana geldi. Albümün kayıdı esnasında eserler, modern caz ve makamsal müzik ustalarının dikkatini çekti ve ilgisini uyandırdı.

‘Serai Jazz’ albümünde yer alan eserler şu şekilde sıralanmakta;

1- Buselik Şarkı- III.Selim
2- Hicaz Kalender – II. Mahmud
3- İç Kelam – Levent Soyer
4- Hicaz Mandıra- Sultan Abdülaziz
5- Uzzal Peşrev /Uzay Peşrevi – IV. Murad
6- Fatih-i Bağdat – IV. Murad

Comments are closed.