Haberler

ALAN HOVHANESS

ALAN HOVHANESS

Kalan

Ağustos 24th, 2019

0 Comments

20. yüzyılın en verimli bestecilerinden Alan Hovhaness’in eserlerinden oluşan yeni albüm Kalan Müzik tarafından yayımlandı.
1911’de Boston yakınlarında doğan Hovhaness’in gerçek adı Alan Vanes Çakmakcıyan’dı. Babası Adanalı’ydı.
Elinizdeki albüm ağırlıklı olarak bestecinin konser piyanisti Şahan Arzruni’ye el yazması notalarını verdiği eserlerin icralarından oluşuyor. Dolayısıyla bu eserler ilk kez kaydedilip yayımlanıyor. Hovhaness, dostu Arzruni’nin yorumlarını takdir ediyordu. “Eserlerimi tutkulu bir şiirsellik, müthiş bir yetkinlik ve beceriyle sunuyor. Adeta yeniden hayat veriyor” demişti.
Hovhaness dört yaşında beste yapmaya başladı. Yedi yaşına kadar üç opera ve çok sayıda kısa eser yazmıştı. 30’lu yaşların başında hayatını ve amaçlarını gözden geçirip Ermeni kökenlerine yönelmeye karar vermişti. 1940’ların başında neredeyse tüm bestelerini imha etti. Yeni estetik yaklaşımını yansıtan eserler yazmaya başladı. Aslında ilk gerçek minimalist besteciydi.
Batı tekniğiyle yazmaktan vazgeçti ve makamlara benzeyen melodik hatlarla çalışmaya başladı. Batı tipi armonizasyon yerine geleneksel müzikteki dem tutmayı çağrıştıran uzatılmış notalar, yani bir tür pedal ses ve geleneksel müzikteki usul yaklaşımını çağrıştıran ritmik döngüler kullandı. Eserlerine egzotik Ermenice isimler verdi.
Hovhaness üslup tercihini şöyle özetlemişti: “Kahramanlık destanı gibi anıtsal olmakla birlikte herkese ilham verecek kadar yalın, günlük modalardan, yapay alışkanlıklardan, sahte derinliklerden uzak, doğrudan, içten, hep özgün ve asla yapay olmayan bir müzik…”
Alan Hovhaness’in sanatı yalın fakat asla basit değildir. Özgün olmakla birlikte evrenseldir. Çarpıcı olduğu kadar kalıcıdır…

Comments are closed.