Haberler

Yılmaz Çelik, Dağ Klamları / Thamé Kırmanciye

Yılmaz Çelik, Dağ Klamları / Thamé Kırmanciye

Kalan

Ağustos 9th, 2019

0 Comments

Yüzyıllardır yoksayılmış, dili, inancı, kimliği yasaklanmış, varlığı derin acılarla, tertele, ölüm ve sürgün ile sınanmış bir halk, kederini de hasretini de bir sır gibi paylaştığı klamlarla dile getirir. “Welat”ı insansızlaştırma, yaşamı yaralı bırakma ve unutturmaya karşı masal ile, söylence ile, şiir ve klam ile “biya xo viri”* deme ısrarıdır bu; benzer varoluş çabalarıyla birlikte, “Pirbab”dan bugüne, nefesten sese akan bu klamlar yüzyıllara karşı “vardık varız varolacağız” demenin de bir başka hali olsa gerekir.

Yılmaz Çelik, kendinden evvel bu direnişi sürdürenlerden aldığı el ile, kendisini bildiğinden bu yana söylemektedir bu klamları. Çünkü o dağların hasretine doğmuştur ki akranıdır zaten. Ol sebeple hemen her klamında bir dağ saklıdır. O dağa sığınan yüzyılların aşk, aldanış ve hep kanatılan yarasının sesidir, seslenişidir.

“Dağ Klamları” Yılmaz Çelik’in albümü ama bilen bilir ki “kırmızı soluklu bir at ile” o dağların yamacından üzgün kırlara akarken, kim bilir kaç kez evi başına yıkılan, ormanı yakılan, suları boğulmak, toprağı ağulanmak istenen Dersim’in kederi oldu hep, sevinci ve hasreti, aşk ve aldanışı oldu. Ama biliyordu da zaten “insan yaşadığı yere benzer” idi; “o yerin suyuna, o yerin toprağına…”

Albümde Erdal Erzincan, Mercan Erzincan gibi birbirinden değerli konuklar vokalleriyle: Emekçi, Hüseyin Arslan, Davut Sulari, Garip Şahin, Hüseyin Ayrılmaz’ın ise eserleri yer alıyor. Ayrıca Yılmaz Çelik’in derlediği ve bestelediği eserler de albümü bir sarmaşık misali kültüründen aldığı dokularla birleştirerek süslüyor. Geçmişten bugüne yaşanmış acıların, isyanların, hüzünlerin izlerini aktarma yolunda titiz bir çalışma sonucunda oluşmuş albüm müzikseverler ile kucaklaşıyor. Aranjörlüğünü Sinan Cem Eroğlu üstlendiği albüm Kalan Müzik etiketiyle yayınlanıyor.

Comments are closed.