Genel

Az icrâ edilen eserleri ile Hammâmizâde İsmâil Dede Efendi

Az icrâ edilen eserleri ile Hammâmizâde İsmâil Dede Efendi

Kalan

Temmuz 4th, 2019

0 Comments

Az icrâ edilen eserleri ile Hammâmizâde İsmâil Dede Efendi:
“Serda TÜRKEL OTER’in yorumuyla”

Türk Mûsikîsi’nin önemli bestekârlarından Hammâmizâde İsmâil Dede Efendi’nin doğumunun 241. yılı anısına hazırlanan albüm, Serda TÜRKEL OTER’in klâsik üslûptan tâviz vermeyen yorumuyla sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur. Albüm, gerek bestekârın az icrâ edilen eserlerinden oluşması, gerekse bu eserlerin dönemin müzik anlayışına uygun icrâ edilme kaygısı taşıması bakımından arşiv niteliğindedir.
Albüm repertuvarı; 1778-1846 yılları arasında yaşamış ve Türk Mûsikîsi’nin hemen her formunda eserler vermiş olan İsmâil Dede Efendi’nin, iki Beste, bir Ağır Semâî, iki Yürük Semâî ve bir İlâhisi’nden oluşmaktadır. Klâsik Türk Mûsikîsi’ne bir kaynak oluşturmanın heyecanıyla ortaya konmuş olan bu albümün kitapçığında, güftelerin şerhlerine yer verilmiş ve böylelikle eserlerin söz-beste bütünlüğüne yönelik yapılan icrâların, dinleyicisi tarafından daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır.
Eserlere ait güftelerin tashih ve şerhleri Fırat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali YILDIRIM tarafından yapılmıştır. İcrâlarıyla Tolga OTER, Beste ESEN BİÇER, Kibele Kıvılcım ÇİFTÇİ, Nurten YILMAZ, Celaleddin BİÇER ve Merve ARGIN’ın katkıda bulunduğu albümün, kayıt, miks ve masteringi Emrah TUNCEL’e aittir.

Comments are closed.