Haberler

Cihat Aşkın’ın yeni projesi; Türk Valsleri

Cihat Aşkın’ın yeni projesi; Türk Valsleri

Kalan

Şubat 13th, 2019

0 Comments

Keman virtüözü Cihat Aşkın’ın yeni projesi Türk Valsleri CD ve LP olarak KALAN MÜZİK etiketi ile yayınlanıyor.

Cihat Aşkın ve Türk Valsleri, Hakan Aysev ve Görkem Ezgi Yıldırım’ın katılımıyla Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde 15 Şubat’ta….

İlk Türk valsi olan Dede Efendi’nin Yine Bir Gülnihal adlı eserinden sonra Türk müziğinde hızla yayılan vals modasına, diğer besteciler de ayak uydurmuş ve birbirinden güzel, unutulmaz eserler bırakmışlardır. Vals özellikle 20. yüzyılda cumhuriyet baloları ile birlikte toplumumuzun yaşamına girmiş bir dans türüdür. Türk müziği bestecileri de unutulmaz melodiler yaratarak bu formu Türklere has bir üslupla seçkin kılmışlardır. Türk valsleri, batıdaki örneklerinin aksine daha melodik ve şarkı ögesi ön plana çıkmış yapısıyla seçkinleşir.

Cihat Aşkın, Türk müziği çalgıları ve kemanı ile seslendirdiği bu birbirinden güzel eserlerde besteci Oğuzhan Balcı ile çalıştı. Aşkın’ın yaklaşık dört yıldır üstünde çalıştığı proje olan Türk Valsleri 60 eser arasından seçildi. Balcı’nın Aşkın için özel olarak düzenlediği eserler, Avrasya Oda Orkestrası ve Türk müziği sanatçıları tarafından seslendirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi Stüdyolarında Mehmet Sungur tarafından kaydedilen albüm Yine Bir Gülnihal ile başlıyor. İsmail Hakkı Bey, Arif Sami Toker ve Yesari Asım Arsoy gibi bestecilerin ölümsüz eserlerinden başka Aşkın, konservatuardan hocası olan Erol Sayan’ın, Azeri besteci Babayef’in, Sezen Aksu ve Özdemir Erdoğan’ın eserlerini de albümünde kullanmıştır. Yabancı bestecilerden Şostakoviç ve Karaindrou’nun eserleri de Türk çalgılarıyla çalınmıştır.

Türk Valsleri 15 Şubat Cuma akşamı İstanbul, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Hakan Aysev ve Görkem Ezgi Yıldırım’ın katılımıyla canlı performans ile seyircilerin karşısına çıkacak ve albüm olarak aynı gün satışa sunulacaktır.

Ayrıntılı bilgi:
www.cihataskin.com

Comments are closed.