Genel

Öz – Coşkun Karademir

Öz – Coşkun Karademir

Kalan

Kasım 24th, 2018

0 Comments

Geleneksel müzik çalışmaları ile Türkiye’de uzun yıllardır çok iyi bilinen müzik direktörü, prodüktör ve bağlama üstadı Coşkun Karademir; Uluslararası Müzik Piyasasına ilk olarak The Secret Ensemble “Kuşların Cağrısı” albümü ile çıktı.

Bu albümün başarısı sonrasında Norveçli KKV firması tarafından Mahsa Vahdat ile bir düet albüm hazırlaması için davet edildi. Müzik direktörlüğünü yine Coşkun Karademir’in yaptığı Endless Path – Sonsuz Yol adlı albüm, Vahdat’ın Mevlana’nın, Karademir’in Yunus Emre’nin şiirlerinden bestelenen şarkıları söylediği bir albüm oldu.

İki albüm de önemli uluslararası müzik otoriteleri tarafından heyecanla karşılandı ve “Top of The World Album“ seçildi.

Essence – Öz adı verilen son albümünde, The Secret Ensemble’ da ortaya koyduğu doğu\batı enstrümanlarını yenilikçi bir şekilde sentezlediği özel anlayışa, bu sefer quartet formatında dönüyor Karademir. Yine seçme müzisyenleri bir araya getirdiği ve kendi adını taşıyan Coşkun Karademir Quartet, bağlama ve kopuz sazlarında hakimiyetinin ve bunların üzerinden oluşturduğu müzikal düşüncelerinin kendisiyle beraber duduk, çello ve perküsyon sazlarıyla nasıl kurgulanıp dünya sahnelerine quartet mantığıyla sunulabileceğine örnek teşkil ediyor.

Yayla parçasıyla ile Anadolu’nun bir yaylasıyla bulutların arasındaki muhabbet de, Çiçek ile bir dağ çiçeğinin doğarken çıkardığı ses de duyuluyor bu albümde. Hz. Meryem ağıtlarının Cantiga formundaki nadide eserlerinden olan, Kral Alfonso X’in “El Sabio” bestesi de bambaşka bir ruha bürünüyor. Rüzgar’ la bir anda İstanbul Boğazı’nın rüzgârını yüzünüzde hissederken, sonrasında Abyaneh’le İran’ın antik bir kendine yolculuk yapabilirsiniz. Albümde aynı zamanda sanatçının köklerine gidip Şah Hatayî nefeslerini hatırlıyoruz ve DevriDaim’le kamil insan olmak için ruhun zamanların ve mekânların ötesindeki seyahatine eşlik ederken, Iran asıllı ses sanatçısı Sepideh Raissadat’ın sesi bize yolculukta rehberlik ediyor.

Özet olarak , hem sözlü hem de enstrümantal olarak doğu\batı buluşmasının çok güçlü bir anlatımla ses bulduğu Essence / Öz albümünde Karademir’in müzikal besteleri, Levent Güneş’in projeye ayrı bir renk katan beste ve aranjeleri, Anadolu tasavvufunun örnek eserleri ve batı müziğine ait dokular en önemli yeri tutuyor.

Daha önceki projelerinden gelen tecrübeler sonrasında Karademir; müziğin insanlara, insanlık tarihine, insanlığın temel hikâyesinin özüne nasıl yansıdığını anlatıyor. Zaman, devir, ülke, sınır, din, dil anlayışının ortadan kalktığı ve sadece duyguların ve müziğin hükmettiği bir anlatım biçimiyle karşımıza çıkıyor Essence/Öz albümü..

Comments are closed.