Haberler

Serdar Ateşer – İş İşten Geçer Geçmez Ordayım

Serdar Ateşer – İş İşten Geçer Geçmez Ordayım

Kalan

Ekim 17th, 2018

0 Comments

Serdar Ateşer, 1982-1988 yıllarında Mozaik’in kurucu/besteci üyesi, vokalisti, bas ve elektro gitaristiydi. 1986’da ilk solo albümü ‘Shipahoy! / Bir Serdar Ateşer Kaseti’ni evde çoğaltmak suretiyle yayınladı. 1987’de, ilk film müziğini (‘Selamsız Bandosu’ / Nesli Çölgeçen) yaptı. 1988’de Mozaik grubundan ayrılmasını müteakip, ilk bandrollü solo albümü ‘Mütareke Yılları’nı 1989’da Piccatura’dan yayınladı. Rumeli Hisarı’ndaki ev stüdyosunda ayrıca Erkan Oğur’un (1993)ve Bülent Ortaçgil’in (1994) albüm yapımlarını üstlendi. 1998’de 2. Solo Albümü ‘Avdet Seyri’, CD/LP/MC olarak Kalan Müzik’ten yayınlandı. Kurduğu ‘Bir Serdar Ateşer Orkestrası’ adlı grubuyla bu albümdeki parçaların canlı performans ve kayıtlarını da yaptı. Aynı yıl Ayvalık’a yerleşti. Orada, eski bir taş yapıdan dönüştürdüğü ‘Stüdyo 1901’de, İstanbul ve İzmir bağlantılı olarak film, belgesel müzikleri kaydetmeye devam etti. Aynur Doğan, mor ve ötesi, başka solist ve grupların prodüktörlüğünü yaptı, birlikte çaldı. Güncel sanat alanında, ‘80 sonlarında sanatçı Hale Tenger’le başlayan çalışmaları halen sürerken, bu alanda başka sanatçılarla ve son yıllarda kendi işleriyle de sergilere katıldı. 2015 yazında Cem Aksel ve Akın Eldes’le beraber kurdukları ‘Suzinin Turtası’ grubuyla Zeytinli Festivali ve Kadıköy Sahne’de çaldı. 2017 yazındaysa kendisi, Mesut Uçar, Onur Duygulu ve Gökhan Goralı’dan oluşan ve ‘Serdar Ateşer Big Band’ adını verdiği 4 kişilik bir grup kurdu. Ege bölgesi ve İstanbul’da konserler verdi.

Serdar Ateşer’in Kalan Müzik’ten yakında çıkacak yeni albümü ‘İş İşten Geçer Geçmez Ordayım’ın yapım süreci neredeyse 20 seneye yayıldığından, meraklılarında beklenti ve heyecana yol açmış durumda… Ateşer, albümün bu uzun zaman diliminde yapılmış kayıtlardan, 10 şarkılık bir bölümü içerdiğini, kalan sözlü ve enstrümantal parçaların da arayı çok açmadan yayınlanacak sonraki albümlerinde yer alacağını belirtiyor.

Ateşer bu albümünde, kendi eserleri dışında Meltem Ahıska, Mehmet Budak, Murathan Mungan, Leyla Tuna’nın şarkı sözlerini ve Edip Cansever’in 3 uzun şiirinden seçtiği bölümleri besteledi. Bir önceki (1998-Kalan) albümü ‘Avdet Seyri’nde birlikte çalışmış olduğu kadim dostları, tanınmış müzisyenler; Cem Aksel, Turgut Alp Bekoğlu, Sumru Ağıryürüyen, Akın Eldes ve başka birçok sevdiği müzisyen, ona kayıtlarda yine eşlik etti.
Albümün isim parçası, ‘İş İşten Geçer Geçmez Ordayım’ın müziğinde İskender Paydaş’ın, Edip Cansever’in Tragedyalar şiirinden bölümler içeren‘ Silahlı Eleştiriler’in müziğinde ise Cem Aksel’in hatırlı katkıları var.

Albümün mix ve master aşamasında yine Hakan Kurşun, Ömer Avcı, Metin Kalaç, Fuat Domaniç, Murat ‘Mayki’ Başaran ve aşina olduğumuz başka isimleri görüyoruz. Ateşer, yıllar süren albüm kayıtlarının final edit ve mixlerini aynı zamanda grubunun klavyecisi olan Mesut Uçar’la beraber Ayvalık’ta yaptı.

Uzun zamandır dinleyicisine kavuşmayı bekleyen albüm Kalan Müzik etiketiyle raflarda…

Comments are closed.