Haberler

Yüzyıllar öncesinden gelen güçlü ruhani hikayeler, şiirler, melodiler

Yüzyıllar öncesinden gelen güçlü ruhani hikayeler, şiirler, melodiler

Kalan

Mayıs 18th, 2018

0 Comments

Endless Path – Mahsa Vahdat & Coşkun Kardemir

Yüzyıllar öncesinden gelen güçlü ruhani hikayeler, şiirler, melodiler Mevlana ve Yunus Emre ile Norveçli görsel sanatçı Emanuel Vigeland’ı bir araya getiren bu projede hayata geçiyor.

İran’ın en önemli seslerinden Mahsa Vahdat ve Türkiye’nin bağlama ve kopuz ustası Coşkun Karademir, üç sanatçı arasındaki bu karşılaşmaya, 14 saniyeden fazla süren yankıların eklendiği Oslo Vinderen’deki Vigeland’ın görkemli mozolesinin duvarlarının etrafında kelime ve seslerin yankıları arasında bir nevi aracı oldular.

Fars ve Anadolu şiiri ve müziği dağların, vadilerin ve düzlüklerin arasından akan fikirlerin durmasını engelleyebilecek herhangi bir dil bariyeri ve sınırların olmadığı zamanlarda , gezgin mistiklerin rahatça seyahat edebildikleri zamandan beri birbirlerini kucakladılar.
Mevlana Celaleddin Rumi, hayatının çoğunu geçirdiği ve Farsça olarak siirlerini yazdığı Konya’ya göçmen olarak gelmiş ve hayatinin nefes kesen karşılaşması Şems Tebriz’i ile burada tanışmıştır.

endless path

Yunus Emre de ayni donemde Anadolu’da yaşamış ve şiirlerini ilk kez Türkçe olarak yazan şair olmuştur.

Bu özgür dimağların ayni özgürlük ve insanlık temalarını işleyerek fikirlerini paylaşması, sürekli değişen yöneticilerin, yükselen , düsen ulusların, krallıkların döneminde bir nevi Rönesans oluşturmuştur.

Tüm temalar insan kalbi, sonsuz yolu, hepimizin Sevgili’nin lütfu ve sevgisine özgürce ve aracısız ulaşması ve Sevginin dünyanın en önemli yaratılış kaynağı olduğu yönündedir.

endless path

Norveçli ressam Emanuel Vigeland (1875-1948), Oslo’daki güzel mozolesini süsleyen fresklerinde de benzer fikirler işlemiştir. Sanatçının kendisine saygı için eğilerek tek bir girişten girilen ve fresklerin korunması için kontrollü bir karanlıkta tutulan odada, sanatçıların birbirlerini görmeden ve güçlü yankı nedeniyle müzik dışında fazla iletişime geçmeden; birbirlerine yakın ama uzak, çevrelerinde insan hayatinin tüm evrelerini anlatan fresklerle çevrili bir şekilde içlerine döndükleri bir ruhani halinin etkilisiyle canlı olarak kaydedilmiştir.
Burada, insan hayatının tüm yönleri, etkileyici akustiğin, Fars ve Anadolu kültüründen iki mistik usta tarafından müzik ve şiirlere sonsuz bir çerçeve kazandığı yüce bir odanın duvarlarında bir kutlama yaşanmıştır.

2017’de Norveç’te ilk yayınlandığından beri albüm müzik otoriteleri tarafından sıra dışı bir kabul gördü. “Şaheser” ve “Cennetten melodiler” diye nitelendirilen birçok değerlendirme yazısı çıktı önemli müzik dergileri ve gazetelerde. Albüm üç ay boyunca Transglobal World Music Chart’a girdi. İngiltere’nin önemli müzik dergisi Songlines tarafından 2018 Mart ayının seçme CD sine alındı ve bu CD, British Airways tarafından uçaklarda çalınmak üzere seçildi. Songlines ayni zamanda albümü “Top of the World” albüm ilan eden bir değerlendirme yazısı yayınladı.

Solistler: Mahsa Vahdat www.mahsavahdat.com
Coşkun Karademir www.coskunkarademir.com
Kopuz: Coşkun Karademir
Tambur: Özer Özel
Perküsyon: Ömer Arslan
Ney: Mahdi Teimori
Albüm prodüktörlüğü Erik Hillestad tarafından yapılmıştır.
Bir Kirkelig Kulturverksted yayınıdır.
Türkiye distribüsyonu Kalan Müzik tarafından yapılmaktadır.

Comments are closed.