Genel

Klasik Batı Müziği eğitimi almış olan Mustafa Avşar’ın ilk caz albümü

Klasik Batı Müziği eğitimi almış olan Mustafa Avşar’ın ilk caz albümü

Kalan

Mayıs 3rd, 2018

0 Comments

Kendisi Klasik Batı Müziği eğitimi almış olan Mustafa Avşar’ın bu ilk caz albümü çalışmasında caz müziğine dair aslında herhangi bir eğitimi yoktur. İlk bestesi ve aynı zamanda albüme ismini veren “Acılı Pizza” dışındaki diğer tüm eserleri dinleyerek transkript edip öğrenmiştir. Albümdeki caz sololarının bir kısmı Keith Jarrett, Gonzalo Rubalcaba, Otmaro Ruiz, Michel Petrucciani ve Hermeto Pascoal gibi büyük ustalara aittir. Yıllarca keyifle dinlemekten kulaklarına kazınan bu sololar her ne kadar başkalarına ait de olsa, sanki Mozart’ın yazılı sonatlarını yorumlarken aldığı keyif gibi, bu caz ustalarının da fikirlerini(sololarını) taklit edebilmiş olmaktan müthiş haz duyar ve bu albümde de kendi aranjmanları ile birlikte yeniden yorumlar.
Müzik yönetmenliğini ve aranjörlüğünü kendisinin yaptığı bu CD’yi, içerisinde farklı stil ve üslupta tatların olması sebebiyle, karışık ve bol malzemeli bir acılı pizzaya benzetmektedir. Piyano/rhodes/tuşlularda kendisi olmasının yanı sıra bas gitarda Eylem Pelit, davulda Volkan Öktem ve trompet/flügelhornda ise Şenova Ülker gibi isimler bu projede yer almaktadır.
CD’deki parçalar Mehmet Uğur Memiş tarafından Miks’lenmiştir. Mastering’ini yapan ise, birden fazla Grammy Ödülü ve Emmy En İyi Besteci Ödülü sahibi müzisyen, besteci, ses mühendisi ve prodüktör George Whitty, Mustafa Avşar için; “Arada sırada müzikle ilgili yolculuklarım esnasında, içimde anında bir daha dinleme isteği uyandıran çarpıcı ve yeni bir ses duyarım. Mustafa Avşar öyle bir ses ki; piyano üzerinde harika bir dokunuş ve benim için iyi cazın ruhu demek olan solo tavrıyla armoniye tamamen hayat dolu bir yaklaşım, YENİ ve BENZERSİZ! Bu CD’de herkes harika çalmış ve her zamanki gibi cazın dünya müziği ile birleştiğinde olabileceklerin hatırlatıcısı olmuş!” değerlendirmesinde bulunmuştur. (detaylı bilgi için: www.mustafaavsar.com)

Comments are closed.