Genel

Polis Kent Ozanı Derd’Ali’nin “Kozmos Anadolu” yolculuğu

Polis Kent Ozanı Derd’Ali’nin “Kozmos Anadolu” yolculuğu

Kalan

Nisan 13th, 2018

0 Comments

13 yıl polislik yaptıktan sonra müzik kariyerine ağırlık veren Derd’Ali yaşadığı değişimler nedeniyle polisliği bırakıp santur, gitar ve vokalde kendini geliştirmeye başladı. Derd’Ali; mahlasıyla yazdığı halk edebiyatı türündeki deyişleri ve doğu-batı tınılarını birleştirdiği ezgilerle “Kozmos Anadolu” isimli albümünü 2018 Nisan ayında Z/KALAN müzik etiketi ile çıkarttı.

Bu değişime yeni bir doğum, yeni bir başlangıç diyen Derd’Ali; çocukluğundan bu yana müziğe ilgi duyan fakat Emniyet Müdürü abisinin yönlendirmesi ile Polis olan (oldurulan) bir kent ozanı..Derd’Ali’nin bu hikâyesi, yönetmen Zafer ÖZGENTÜRK’ün de dikkatini çekerek, “Aşkın Derd’Hâli” isimli belgesele konu oldu.KARGO grubunun kurucu üyelerinden ve grubun bas gitaristi olan MŞŞ (Mehmet Şenol ŞİŞLİ) ise “Kozmos Anadolu” albümünün prodüktörüğünü üstlendi. Şehir dışı ilk görevinde İstanbul’da görev yapan Derd’Ali, İstanbul’da çalıştığı 2007-2011 yılları arasında işten arta kalan zamanlarda önemli müzisyenlerle tanışma fırsatı buldu. Daha sonra şark görevi için gittiği baba memleketi Şanlıurfa’da ‘Ustam’ dediği Şanlıurfa’nın önde gelen müzisyen ve sanatkar ailesi olan Karadağlı ailesinden Ömer Faruk KARADAĞLI ile tanışarak büyük bir kırılma noktası yaşayıp âşıklık geleneğine de ağırlık vermeye karar verdi.

Derd’Ali; “Deyiş yazıyorum, aşkı anlatıyorum, halimizi anlatıyorum güzellikten başka bir şey anlatmak istemiyorum.” diyerek tüm insanlığa naçizane bir mesaj vermekte.

Comments are closed.