Genel

Kemençevi’nin Öyküsü “Seyir Defteri”nde sizleri selamlıyor

Kemençevi’nin Öyküsü “Seyir Defteri”nde sizleri selamlıyor

Kalan

Nisan 13th, 2018

0 Comments

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu’nda Klasik Kemençe Sanatçısı olan “Furkan Bilgi” yurt içi ve yurt dışında birçok projede yer almıştır. 1997 yılından bu yana sevilen bir grup olan “Yeni Türkü”nün üyesi olan sanatçı aynı zamanda dizi, film müzikleri ve proje albümlerine de eşlik etmiştir.
Sanatçının “Seyir Defteri” adını taşıyan ilk albümü dinleyicisiyle buluşuyor…
Sanat hayatının başlangıcından bu yana, edindiği birikimin bir nevi yansıması olan bu ilk albümde sanatçı; Dede Efendi’nin Ağır Semâî ‘sinden, Dimitri Shostakovich’in Vals 2 adlı eserine, Elazığ yöresine ait bir türküden, Tanburi Cemil Bey’in Isfahan Saz Semâî’sine, bilinen bir Yunan ezgisi olan Prin To Harama’dan Kemençevi Nikolaki’ye ait Hüseyni peşrevine uzanan keyifli bir repertuvar seslendirmiş. Albümde ayrıca bir Bektaşi Nefesi olan Zümre-i Nacileriz ile sanatçıya ait ilk kez seslendirilen iki eser de bulunuyor.
Seslendirme aşamasından bu yana sanatçının üzerinde titizlikle çalıştığı bu albümde, İstanbul Kemençesi’nin teknik anlamda ses sahası her yönüyle ifade edilirken, sanatçının eserlerden ilham alarak sahip olduğu hüzün ve neşe de yine aynı şekilde icrasına yansıyor.
Çok değerli müzisyenlerinde sanatçıya eşlik ettiği albüm, yaklaşık olarak bir buçuk yılda hazırlandı. Albüm sizleri keyifli bir seyre çıkaracaktır…

Comments are closed.