Genel

Deniz Türkan’ın uzun soluklu çalışmalarının ürünü olan ilk solo albümü: Üryan

Deniz Türkan’ın uzun soluklu çalışmalarının ürünü olan ilk solo albümü: Üryan

Kalan

Nisan 13th, 2018

0 Comments

Deniz Türkan’ın uzun soluklu çalışmalarının ürünü olan ilk solo albümü “Üryan”, Kalan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşuyor.
Pir Sultan Abdal, Şah Hatayi, Fuzulî, Karacaoğlan, Dertli, Nesimi Çimen, Hacı Bayrak, Rehberi, Fezai, Kul Hüseyin gibi şair, âşık ve ozanın eserlerinin yorumlandığı albümde, bağlama ailesi içerisindeki farklı akort düzenleri, mızraplı ve mızrapsız çalım teknikleriyle hem geleneksel hem de bugüne ait yaptığı düzenlemelere ritim, duduk, çello, klarnet gibi enstrümanlar eşlik ediyor.
İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda eğitim alan Deniz Türkan, çeşitli sanatçı ve müzik gruplarıyla yaptığı çalışmaların yanı sıra Türkiye ve yurt dışında pek çok konser ve festivalde yer aldı. Çok sayıda albüme bağlama, vokal ve düzenlemeleriyle katkıda bulunan Deniz Türkan, Arif Sağ Müzik Okulu’nda uzun yıllar bağlama ve şan dersleri verdi.
“Deniz Türkan’ın hem sesinde hem sazında bir üryanlık var. Bir yanıyla büyülü bir geleneğin parçası, diğer yanıyla bugüne ait. Hem geçmişte hem bugünde. Hem duru hem uğul uğul… Ama hep Üryan…
Sesinde, sazında, her dinleyenin ister istemez kapadığı gözlerin yolculuğu var: Onun bazen keder, bazen sevinç, bazen isyanla ses verdiği, konup göçtüğü bir zamana Üryan…” (Kemal Varol)

Comments are closed.