Haberler

AY ANA: SO DUO’dan ilk albüm

AY ANA: SO DUO’dan ilk albüm

Kalan

Nisan 13th, 2018

0 Comments

Ay, Ay Ana, Ana Ay!
İşit sesimizi
Ört üzerimizi
Göster bizi bize!

Sumru Ağıryürüyen ve Orçun Baştürk’ün 2016’dan bu yana sürdürdükleri ikili projeleri SO Duo’nun ilk albümü AY ANA, Mayıs ayında Kalan Müzik’ten yayınlandı. Adını albümün ilk şarkısından alan AY ANA, yıllardır iz bırakan topluluk ve projelerden tanıdığımız iki müzisyenin, gelenekselden avangarda farklı deneyim ve ilgilerini alt-folk ya da diğer şemsiyesinde buluşturdukları bestelerinden oluşuyor. Albümde, SO Duo’nun kendi sözlerinin yanı sıra, Aşık Veysel, Yunus Emre, Lao Tzu gibi isimler, eski Uygur diyalektiyle bir fal kitabı olan Irk Bitig gibi kadim metinler ya da yerli uygarlıklardan esinlenmeler dikkat çekiyor. Bir şarkının sözleri de edebiyatçı İbrahim Metin ile Sumru Ağıryürüyen’in ortak çalışması. AY ANA gerek panduri, mandolin, klavye, elektronikler ve davuldan oluşan sıradışı enstrüman bileşimi gerek ses ile söz arasında, sadeliği gözeterek kurduğu ince dengeyle, hem aşina hem de şaşırtıcı bir deneyim vaat ediyor.

AY ANA’nın şarkılarına ses veren Sumru Ağıryürüyen ayrıca mandolin, klavye ve perküsyonda; Orçun Baştürk ise panduri, davul, ses, klavye, elektroniklerde yer almakta. Klasik kemençenin genç ustalarından Elif Canfezâ Gündüz de albümde bir parçaya konuk oldu. Albümde şarkıların yanı sıra bir enstrümantal parça, bir de radyo meraklılarını gülümsetecek bir kayıt var.

Tüm besteleri ikilinin ortak çalışması ya da Orçun Baştürk’ün olan on iki parçalık albümde, SO Duo’ya ait sözleri Sumru Ağıryürüyen kaleme aldı. Düzenlemeler ise Orçun Baştürk’e ait. Kayıtlar ve miksler Kedi Müzik’te Ender Akay ve Ömer Taşkın ve ayrıca Orçun Baştürk, mastering ise Cafer Ozan Türkyılmaz tarafından gerçekleştirildi. Albümün kapağını Kanada’da yaşayan sanatçı Yeşim Tosuner yaptı.

soduo.wordpress.com
instagram.com/soduomusic/
facebook.com/soduo/

Sumru Ağıryürüyen ve Orçun Baştürk:
Türkiye’de yıllardır ilgiyle izlenen topluluk ve projelerde yer alan Sumru Ağıryürüyen (Mozaik, Bir Balkan Yolculuğu, Sert Sessizler) ve Orçun Baştürk (İstanbul Blues Kumpanyası, Saska, Replikas, Kırıka, Taner Öngür ve 43.75), müziklerini Avrupa, ABD, Asya, Uzakdoğu ve Ortadoğu’da sergilediler, farklı ülkelerden müzisyenlerle ortak çalışmalar yaptılar. Sumru diğer türlerde ses getiren çalışmalarının yanı sıra Türkiye’nin özgür doğaçlama alanındaki ilk kadın seslerinden biri olarak dikkat çekerken, Orçun kendine özgü güçlü müzik diliyle hem önde gelen bir davulcu hem de besteci olarak tanınıyor. Gruplarıyla çıkardıkları ve konuk oldukları çok sayıda albümün yanı sıra Sumru’nun Issız (Kalan 2009) adlı bir solo albümü, Orçun’un da solo çalışmalarını yayınladığı Oichuung adıyla beş EP’si bulunuyor. İki müzisyen, 2013’ten bu yana, kendi çalışmalarının yanı sıra birlikte de yol alarak Konjo, Sappho, Black Sea-Balkans Line, Ayde Mori Yeniden gibi doğaçlamadan geleneksele farklı çalışmalara imza atmaktalar.

sumruagiryuruyen.com
orcunbasturk.wordpress.com

Comments are closed.