Haberler

Xweli – Mirady [BASIN BÜLTENİ]

Xweli – Mirady [BASIN BÜLTENİ]

Kalan

Şubat 15th, 2018

0 Comments

Yeni nesil Kürt müzisyenlerin en özgün ve üretken isimlerinden Mirady müzik yolculuğuna Kalan Müzik etiketiyle sunulan üçüncü solo albümü “Xwelî-Kül” ile devam ediyor.

Mirady, on beş yılı bulan bu yolculuğuna Xemnâme (2005) ve Marmasî(2012)isimli solo albümleri, sanat yönetmenliğini yaptığı, besteleri ile desteklediği ve çeşitli solistlerin Bro Omerî’nin şiirlerini seslendirdiği ve yine Kalan Müzik tarafından sunulanPeşk , Metin Altıok’uk şiirlerini içeren Anka ve Tarûmar albümlerinde;yönetmen ,solist ve bestecilik rollerinin yanı sıra Mehmet Atlı, Kerem Sevinç gibi müzisyenlerle paylaştığı şarkılar, konser ve TV programları sığdırmayı başardı.

Xwelî-Kül ise sanatçının müzik serüveninde hem bir son hem de yeni bir başlangıca işaret ediyor; müzisyen, yeni albümüyle hem bugüne kadarki arayışlarını kendine özgü bir düzlüğe ulaştırmayı, hem de onlara farklı bir yön vermeyi amaçlamış ve bunu başarmış görünüyor.

Albümde sözlerini Mırady’ninyazdığı şarkıların yanı sıra Selim Temo, MîtanŞareza, ErdReş gibi şairlerin güçlü dizeleri de yer alıyor. Düzenlemeleri yapan CansunKüçüktürk Mırady’le yol arkadaşlığını bu albümde derinleştirirken, kayıtları alan ve albümün gitarlarını çalan Küçüktürk’e Gevende,Bajar,Kesmeşeker gruplarının müzisyenleri eşlik ediyorlar.

Ninnilerle jet seslerinin karıştığı travmatik bir çağdan fragmanlar

Mırady ve albümü hazırlayan ekip Xweli-Kül’deKürt müziğinde az denenen bir yolu zorlama cesareti gösteriyorlar: ProgresiveRock deneylerinin etkileyici bir şiirsellikle ve iddialı vokallerle buluşturulduğu düzenlemelerde, evrensel müzikal arayışlar coğrafyamızın diline ve sorunlarına uyarlanıyor ya da yeniden üretiliyor; savaş, şiddet, yurtsuzluk ve göç, yalnızlık, anlamsızlık ve sarhoşluk Mirady’nin şarkılarında ve sesinde çığlık oluyor, ah oluyor, sessizlik oluyor…Böylece, sanatçı, zaman-mekan, yerellik-küresellik, kentleşme-kentlileşme gibi tartışmalara Diyarbakır ve İstanbul’dan müzisyenlerin ortaklığıyla katılıyor; dijital araçlarla, pür akustik tınılar, yalın insan sesleri ile teknolojik makine efektleri en eski acıları en güncel bağlamlarda yeniden hissettiriyor, düşündürüyor.

Toprak, hava, su, kan ve aşk, ölüm ve kutsallık, sevgi ve şiddet… tüm boyutlarıyla hayatiyet üzerine buz gibi soğuk ve kül gibi karanlık sorular soran, birer vicdan çığlığına dönüşenşarkılarla Xwelî-Kül, Mırady’nin sadık dinleyicileri için yeni bir soluk, onun şarkılarıyla yeni tanışanlar içinse iyi bir başlangıç niteliğinde.

Comments are closed.