Haberler

Tarab gelenek ve çağdaşlık arasındaki devamlığın albümüdür

Tarab gelenek ve çağdaşlık arasındaki devamlığın albümüdür

Kalan

Şubat 2nd, 2018

0 Comments

Türkiye’nin bir kesiminde folklor veya orientalizm, bir kesiminde ise milli miras, ya da son yılların tasavvuf modasıyla dini enstrüman olarak algılanan Ney, Tanbur, Kemençe, Bendir sazları, albümü icra eden müzisyenlerin ustalığı sayesinde Türkiye’nin sınırlarını çoktan aşarak, geniş̧ kitleler tarafından zevkle dinlenir ve çalınır hale gelmiştir.

Yetmişli yıllardan bu yana dünyanın hemen her yerinde yayınladığı albümler, verdiği konserlerle klasik Divân ve tasavvuf musikisine evrensel bir boyut kazandıran Kudsi Erguner, çağdaşlığın sadece “Batılılıkla” sınırlı olmadığını kanıtlamıştır.

Doksanlı yıllardan sonra Erguner grubuna katılan Derya Türkan ve Murat Aydemir de kısa zamanda haklı bir şöhret sahibi olmuşlar, konserleri, albümleri ve yetiştirdikleri talebeleriyle Tanbur ve Kemençeyi birer dünya enstrümanı haline getirmişlerdir.
Sultan III. Selim’in tanbur hocası Tanburi Isak Fresco’nun soyundan olan Zohar Fresco ise bendir sazında geliştirdiği kendine özgü teknikle, özellikle dünya müziği projelerinin vazgeçilmez bir perküsyon ustası olmuştur.

Tarab, geçmiş̧ bir müziğin örneği veya eskinin nostaljisi değildir. Horosan erenlerinin nasihatlarından biri de « ibn-ul vakt » olmak yani ânı yaşamaktır. Bu albümdeki eserler de sanatçıların icra esnasında yaşadıkları neş’eyle, tarihten şimdiki zamana yaptıkları bir yolculuktur.

Kudsi Erguner.

Comments are closed.