Haberler

Farklı kültürden insanları bir araya getiren bir emprovizasyon “Alonisma Vtet”

Farklı kültürden insanları bir araya getiren bir emprovizasyon “Alonisma Vtet”

Kalan

Aralık 4th, 2017

0 Comments

İtalyan müzisyen Andrea Romani’nin ilk albümü Alonisma Quintet 2017 yılının Aralık ayında Kalan/Z Müzik etiketi ile yayınladı.

Cevelan yani herhangi bir amaca yönelik olmaksızın seyahat etmek anlamına gelen Alonisma; İtalya’dan Fransa’ya, Fransa’dan Yunanistan’a ve Yunanistan’dan Türkiye’ye yapmış olduğu plansız yolculuklarda Andrea Romani’nin tanıştığı çeşitli müzisyenler ve müziğin spontan bir şekilde buluşmasıyla ortaya çıkmış bir projedir. Alonisma aynı zamanda hasadın harmanlanarak yenilebilen kısımlarının ot ve kabuktan ayrılması işlemidir. Yunanistan’daki seyahatlerinin çoğunda Andrea Romani zamanını vahşi doğada meditasyon yaparak geçirdi. Bu meditasyonların amacı farklı kültür ve şehirleri bir araya getiren ve birleştiren bir ilham bulmaktı.

Albümde tüm notalar yazılmış olsa da çoğunluğu oğaçlama olarak kaydedilmiş ve tüm hatalar dahi Alonisma’nın çıkış noktasındaki gibi müziğin özel köşeleri haline gelmiştir. Ney ve Saksafonun muazzam zıtlığını yansıtan Çekirdek’te, Batı müziği ile makam müziği çarpışarak ve barışarak serbest doğaçlamalar yoluyla huzur yaratıyorlar.

Andrea Romani (flüt, ney), Estreilla Besson (piyano), Tamer Temel (saksafon), Apostolos Sideris (kontrbas) ve İzzet Kızıl (perküsyon)’dan oluşan grup yeni değişimler ve maceralarla Avrupaülkeleri ve diğer ülkelerde konserler vererek dinleyicisini bumaceranın bir parçası olmaya davet ediyor.

www.alonisma.net

Comments are closed.