Genel

Okyanusun iki Tarafı: Cihan Tanrıverdi

Okyanusun iki Tarafı: Cihan Tanrıverdi

Kalan

Temmuz 11th, 2017

0 Comments

Henüz 23 yaşında olmasına rağmen elektro gitarıyla blues, rock, jazz ve pek çok yerel müzik geleneğini kendine has bir üslupla yorumlayan Cihan Tanrıverdi, Kalan Müzik’ten çıkan ilk albümü Mayranuş’la sadece genç kuşağın değil geleceğin de önemli müzisyenlerinden biri olacağının işaretlerini veriyor.
Albümün tür paletinde heavy metal ve hard rock’tan Bossa nova’ya kadar çeşitlilik bulmak mümkün fakat bu paleti ilginç kılan Tanrıverdi’nin her türden yereli de “otantik” ve “yeniden yorumlama” etkileşimi içinde tanımlamaya girişmesi.
Albüm iddiasını Erkan Oğur, İsmail Soyberk, Ertan Tekin, Serdar Öztop, Cenk Turanlı, Emrah Demiralp, Bülent Ay, Gökçe Dayanç, Lara Çetin, Mehmet Yüzgeç, Olcay Bozkurt, Orkun Gezer, Öznur Aydın, Özgür Ulusoy, Yuşa Katı, İmam Solmaz gibi usta ve değerli müzisyenlerin katkısıyla da ortaya koyuyor. Yine de Tanrıverdi’nin Mayranuş albümünde saklı iddialar da var. Albümde yer alan tüm parçaların, Tanrıverdi’nin kişisel deneyimlerine, Türkiye ve farklı coğrafyaların yaşanmışlıklarına ve bugününe bağlanan hikayeler olarak kurgulanması kuşkusuz en güçlü ve keşfedilmeye değer yanlarından biri. Ermenice’de “tatlı anne” anlamına gelen Mayranuş, gerek sokakta kalan, toplumdan dışlanan çocuklara yazılmış Allah’ın Askerleri gerekse bugüne yakılmış Ağıt aslında öylesine kolektif hikayeler ki dinleyicisini yoruma dâhil olmaya neredeyse mecbur bırakıyorlar. Diğer taraftan Tanrıverdi az bilinen bir Aşık Veysel türküsü Dost Çevirmiş Yüzünü Benden ve bir Neşet Ertaş türküsü Şad Olup Gülmedim’le yerel müzik gelenekleriyle iletişim kurmanın yeni yollarını aradığını ya da böylesi bir arayışın gerekliliğini vurguladığını söylemek mümkün.
Yavuz Çetin ve Kerim Çaplı’nın yaşamını konu alan Blue belgeselinde Erkan Oğur, Yavuz Çetin ile kendisini okyanusun iki tarafının müziğini bir diğerine ulaştıran müzisyenler olarak tanımlıyor. Cihan Tanrıverdi’nin de bu albümüyle okyanusun iki tarafına birden yelken açtığını söyleyebiliriz.

Erdener Önder

Comments are closed.