Genel

Basın Bülteni: Meftun – Muharrem Temiz

Basın Bülteni: Meftun – Muharrem Temiz

Kalan

Haziran 14th, 2017

0 Comments

Arguvan ve çevresi Alevi-Bektaşi Müziği üzerine yaptığım Arguvan Deyişler, Yare Dokunma (Cengiz Özkan ),Dost İle Demler, Firkat, Türküler Sevdamız 3,(Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Yılmaz Çelik), Kisb-i Kar, Yare Dokunma 2 (Cengiz Özkan),Çıra ve Meftun..

Aşıklarımızdan, Ozanlarımızdan devraldığımız,2000 li yıllardan günümüze değin sürdürmekte olduğum albüm çalışmalarında bu geleneği , bu müzik kültürünü aslına sadık kalarak kokusunu ,dokusunu bozmadan yaymaya, yaşatmaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya çalışarak bir noktada mensubu olduğum inanç ve kültüre karşı sorumluluğumu ve vefamı yerine getirmeye çalışmaktayım. Bundan da son derece onur duyduğumu belirtmek isterim.

Gittikçe kirletilen, Yaşam alanlarımızın alabildiğince daraltıldığı ,Kültürel değerlerimizin yozlaştırıldığı, yok edilmeye çalışıldığı dünyamızda tüm olumsuzluklara ,mutsuzluklara rağmen, Barışın ,Kardeşliğin, Paylaşmanın, Sevginin hakim olduğu ve hakim sürdüğü bir dünya, bir düzen umudu ile Bu kültür adına İnsana Meftun olmak, Doğaya Meftun olmak. dolayısı ile Hakk’a Meftun olmak adına,“MEFTUN” ile yola devam ediyoruz.

Bizlere büyük kültürel miras bırakan Arguvan yöresi aşıklarımızın . ozanlarımızın başında babam Aşık Seyit Meftuni’ den (İbrahim Mamo TEMİZ ) eserlerin yoğun olduğu ,Ali BAYIR, Hüseyin TEMİZ ,Cemal ERBEK (Halisi ). Cafer TEMİZ ve Arapkir Hasdek Köyünden Ali Özcan Dede ‘den derlemiş olduğum eserlerden oluşan bu çalışma ,Arguvan’ın gerek inanç ve ibadet yapısını, gerekse sosyal hayatlarının müzikal yapısını ifade etmektedir. Dertli KEMTER, ,Hekimhan’lı Aşık SADIK, Gerede’li Aşık DERTLİ, Teslim ABDAL,VİRANİ gibi Ozanlarımızı anmak , Ayrıca günümüz ozanlarından Ayhani’ den bir eseri Abuzer Karakoç anısına icra etmeye çalışmam benim için çok çok anlam ifade etmektedir.

İnsanı Hakk’da ,Hakk’kı İnsanda gören, Cemal Cemal’e ibadet eden, doğa ile evren ile kendisini dönüştüren Bir öğreti, bir felsefe olduğuna inandığım Alevi-Bektaşi İnancı ve edebiyatının, müzik kültürüyle yoğun ve etkili olduğu önemli merkezlerden biri sayılan Arguvan ve çevresi, genel olarak yaşanan inanç ve kültür erozyonundan nasibini almaktadır .Bu hazine ne yazık ki günden güne kaybolmaya, yozlaşmaya yüz tutmaktadır. Yapılan bireysel çalışmalar elbetteki yeterli olmamaktadır.

Tüm olumsuzluklara, imkansızlıklara rağmen, şartlarını zorlayıp inadına bu inancı, bu kültürü araştırmaları, derlemeleri ve icralarıyla yaşatmaya çalışan bütün kültür yolcularına şükranlarımı sunuyorum.

Bu çalışmada emeği geçen başta yapımcı Hasan Saltık ve KALAN Müzik çalışanlarına, Gençliği, inancı, yeteneği, samimiyeti ve gönlü ile bu geleneği bizlerden devralıp devam ettireceğine inandığım ,Bağlamaları ile albüme ruhunu yansıtan sevgili Burak Aykaç’a, Stüdyolarının kapılarını sonuna kadar bizlere açan Stüdyo DOLU ,sevgili Kutsal Evcimen’e, Stüdyo M&K sevgili Sezgin Menteş ve Ersin Killik’e, Stüdyo kayıtlarında ve bass bağlalma ile sevgili Sinan Güngör’e (Stüdyo Dolu),

Yine stüdyo kayıtlarında sevgili Ozan Sarısaltıkoğlu ve Atacan Serçe’ye (Stüdyo M&K )

Duduk ile nefes katan sevgili Emre Sınanmış’a, Bir pasajda olsa perküsyon ile sevgili Özcan Gök’e,Vokalleriyle sevgili Yeliz Aykaç. Özlem Keskin. Uğurcan Sekendur’a ve tabiki Sevgili Kerim Yağcı’ya, Mix-Masteringde sevgili Hasan Karakılıç’a Fotoğraf ve Grafik tasarımında sevgili Müjdat Arslan’a sonsun teşekkürlerimi sunuyorum.

Muharrem TEMİZ

Comments are closed.