Haberler

İTÜ’den Hasan Saltık’a ‘Fahri Doktora” Unvanı

İTÜ’den Hasan Saltık’a ‘Fahri Doktora” Unvanı

Kalan

Nisan 6th, 2017

0 Comments

Müzik alanında yaptığı derinlikli alan araştırmaları ile ulusal Türk kültür mirası niteliğindeki özgün eserleri, ağıtları, türküleri gün yüzüne çıkaran ve bu ürünleridünyanın en prestijli festivallerinde, arşivlerinde, kütüphanelerinde ve konser salonlarında kitlelerle buluşturanmüzik yapımcısı Hasan Saltık, İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu kararıyla ‘Fahri Doktora” unvanına layık görüldü.

Bugüne kadar yayımladığı albümlerle yaşadığımız coğrafyanın ses atlasını oluşturdu. Klasik Türk Müziği’nin, Anadolu, Kafkas ve Balkan halk müziklerinin en nadide örneklerini gün yüzüne çıkardı. Halk müziği konusunda da bir enstitü gibi çalıştı. Anadolu’nun yaşayan en önemli ozanlarının eserlerini yayımladı. Yitip gitmekte olan müzikleri aramak için ülke ülke dolaştı. Dünyanın önemli gazete ve dergileri onunla söyleşiler yaptı. Çalışmalarından etkilenen birçok koleksiyoner arşivini ona açtı. Uzun, zorlu bir müzik yolculuğu karşılığını buldu ve onu dünyanın en saygın müzik yayıncılarından biri haline getirdi.

Geçmişin özlerini arayarak ortaya çıkaran, bireysel çalışmaları ile eserlerin geniş bir kesimde paylaşılmasını ve yayılmasını sağlayan ve toplumumuzun Ulusal Türk kültür mirasını zenginleştiren bu değerli çalışmalara İstanbul Teknik Üniversitesi de duyarsız kalmadı. 5 Nisan Çarşamba akşamı İTÜ Maçka Yerleşkesi Mustafa Kemal Amfisinde düzenlenen törendeİTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca tarafından kendisine “Fahri Doktora” unvanı takdim edildi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karacatörende yaptığı konuşmadaSenato’nun “Fahri Doktora” kararını şöyle açıkladı; “İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu, Kalan Müzik markası ile yayınladığı albümleri yoluyla, Ulusal Türk Kültür mirasının dünyanın en prestijli festivallerinde, arşivlerinde, kütüphanelerinde ve konser salonlarında dinleyicilerle/izleyicilerle, bilhassa da akademisyenlerle buluşmasına imkân sağlaması, yayınlanan sanat ürünlerinin sadece Anadolu ve Osmanlı coğrafyası için değil aynı zamanda dünya sanat mirası için de büyük ve değerli bir zenginlik olduğunu kabul ettirmesi, bu yolla insanlığın ruh dünyasında kalıcı izler bırakmayı başarması ve Anadolu eksenli müzik kültürü varlığı yanında kıtalararası genişlikteki kültür varlığına da bu ürünlerin büyük bir zenginlik katması nedeniyle Hasan Saltık’a “Fahri Doktora” unvanı vermiştir”

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’ya ve İTÜ Senatosuna “Fahri Doktora” payesi için teşekkür ederek konuşmasına başlayan müzik araştırmacısı ve yapımcı Hasan Saltık “Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan İTÜ tarafından ödüllendirilmek, takdir görmek gerçekten gurur verici. Türkiye çok zengin bir ülke. Tüm gayemiz, Anadolu kültürünün zenginliğini ortaya çıkarmak. Çalışmalarımızda ilk defa gün ışığına çıkan dokümanlar yer aldı. Türkiye’nin geleceği olan çalışmalar bunlar. Ney üstatları ve Ud üstatlarının yüzyılın başındaki kayıtları, Türkiye’nin kayıp tarihi, fotoğrafları ve kayıtları ve diğer birçok saklı eser ortaya çıktı. Bu kültür hazinelerini toplumumuzla ve dünyayla buluşturmaktan dolayı ülkemiz, milletimiz adına büyük onur duyuyorum” dedi.

Takdim töreninin ardından eşsiz ezgileriyle Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu’nun konseri gerçekleşti.

Müzik antikacısı, nota antropoloğu

Müzik piyasasına girdiği andan itibaren Osmanlı İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü topraklardaki bütün seslerin peşine düşen Hasan Saltık, bu topraklarda harmanlanmış her kültürün müziklerini arşivleyen bir müzik antikacısı. Türk Halk Müziği’nden Azınlık Türkülerine, Osmanlı dönemi bestelerinden modern uyarlamalara kadar pek çok türde keşfettiği eski besteleri albümleştirerek dünyaca ünlü prodüksiyonlara imza atan yapımcı, Anadolu’nun müzikal zenginliğinin gelecek nesillere aktarımı misyonu ile çalışmalarını sürdürüyor.

Comments are closed.