Haberler

Varoşun Çiçekleri – Hızır Canbaz

Varoşun Çiçekleri – Hızır Canbaz

Kalan

Haziran 6th, 2016

0 Comments

Varoş, doğal SİT alanı olarak kabul edilerek koruma altına alınmış, ekolojik yapısıyla ünlü Fırtına Vadisi’ndedir. Karların erimesinin ardından her haziranda sarı çiçeklere bürünür. Bu albüme ad verdiği gibi bu eserlerin yazılmasına da ilham kaynağı olmuştur. Onun hırçınlığı, huzuru, aşkları, güzelliği “Varoşun Çiçekleri” albümüne de yansıyor.
Müzik adına deneyimi az olan ancak yöre insanı olarak yüzlerce parça biriktirmiş ve üretmiş Hızır Canbaz’ın yüreğinin Kalan Müzik’in tecrübesi ve deneyimiyle birleştiği bu albüm, Hemşin’den 13 eseri sizlerle buluşturuyor.
Albüm ağıtları, yayla göç düşümlerini, mecileri (imece), ot biçimini, düğünleri kısaca halk kültürü sosyalliği içerisinde insanların yaşarken söyledikleri türküleri taşıyor bize… Hüzünleri ve acıları da tabii. Tıpkı Çernobil faciasını yaşadıktan sonra kanser olup hayatını kaybeden Güleser’i anlatan Verçenik Türküsü gibi…
“Ben müzisyen degilim” diyor Canbaz: “Ama Karadeniz müziğinin özellikle tulumla geniş kitlelere ulaşması için elimden gelen çabayı gösteriyorum. Her Hemşinli çocuk gibi horon oynayanların arkasından onları izleyerek ve onlara imrenerek horonu öğrendim. Bu albüm, sevdasını gözlerinden yüreğine damıtan, dile getiremeyip tulumla ağlayan Hemşinli bütün annelere armağan olsun…”

Comments are closed.