Haberler

Hazır Demir’in sesinden Aşıklardan Kalan Efkar Çıktı

Hazır Demir’in sesinden Aşıklardan Kalan Efkar Çıktı

Kalan

Nisan 27th, 2016

0 Comments

 Aşıklar, ozanlar ve şairler söylediklerinden çok, söylemedikleri gizleri, düşünceleri ve sırlarıyla ezelidirler biraz da… Bu sırdır ki gün gelir ezgi olur dilimize düşer, gün gelir efkar olur yadigar kalır…

Hazır Demir dördüncü albümü “Aşıklardan Kalan Efkar” ile ölümsüz türküleri tekrar hayatlarımıza taşıyor. Kalan Müzik etiketiyle çıkan albüm, sanatçının aşık, ozan ve şairlerin yadigar kalan sırlarına yaklaşma arzusuyla seslendirdiği türkülerden oluşuyor.

Türkü severleri kadim ozan ve aşıkların eserleriyle buluşturan Hazır Demir, dingin yorumuyla dinleyicisinin yüreğine tekrar sesleniyor. Müzik yönetmenliğini ve aranjörlüğünü özellikle türkü albümlerine kattığı solukla tanınan Önder Meral’in yaptığı Aşıklardan Kalan Efkar,  Kalan Müzik etiketiyle çıktı. 10 eserden oluşan albümün kayıtları Stüdyo Sistem‘de yapıldı.

Neşet Ertaş, Aşık Daimi, Nesimi çimen gibi  unutulmaz izler bırakan ozanların eserlerinin bulunduğu albüme, Cengiz Özkan ve Ender Balkır düetleriyle tarifsiz bir tat katıyor.

Sanatçının sekiz yıl aradan sonra çıkardığı albüme önemli enstrüman ustası müzisyenler eşlik ediyor. Türkülerin özüne sadık kalma hassasiyetiyle yapılan düzenlemelerin Hazır Demir‘in sakin sesiyle bütünleştiği Aşıklardan Kalan Efkar, şimdiden arşivlik bir albüm olma niteliğini taşıyor.

Hazır Demir:

1967 yılında doğan Hazır Demir, 1980 yılında Almanya’ya taşınmıştır. Sanatçı yaşamını ve müzikal çalışmalarını Almanya’da devam ettirmektedir.

Sanatçının çocukluğunda dinlediği türküler ve deyişler, içinde bulunduğu kültürel ortam  müzikal yaklaşımının kültürel şekillenmesinde belirleyici oldu. Müzikle olan ilişkisini profesyonel bir şekilde yürütmek amacıyla çeşitli ustalardan bağlama dersleri aldı. 1989 yılında  Hamburg Bağlama Grubunu kuran sanatçı, eğitimini Tel’den Dile Müzik Merkezinde devam ettirdi. Hazır Demir, aldığı eğitim ve müzikal birikimini müzik tutkunlarıyla paylaşmak üzere Almanya’da dersler vermektedir. Sanatçının farklı tarihlerde yaptığı Çiy Düştü, Cüda ve Neylersin isimli albümleri bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.