Haberler

Şimdi Ensemble ile dünden bugüne sonsuz aşk “Eternal Love”

Şimdi Ensemble ile dünden bugüne sonsuz aşk “Eternal Love”

Kalan

Ocak 7th, 2016

0 Comments

Şimdi Ensemble ile dünden bugüne sonsuz aşk:

“Eternal Love”

Şimdi Ensemble, müzikte yeni tarzlara kapı açan işbirlikleriyle tanıdığımız usta arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu ile Türk Müziğini  taşımak, yaşatmak ve geliştirmek için kendisini yeni yollar açmaya adamış çok yönlü bir sanatçı olan okuyucu ve besteci Bora Uymaz tarafından 2013’te kuruldu. Mistik yaklaşımlar temeline oturan ve manevi ve müzikal içselliklerin ön planda şekillendiği “Şimdi Ensemble”ın ilk albümü “Eternal Love”, Fransız konuk sanatçı Michel Godard’ın çokyönlü katılımıyla farklı bir boyut kazanıyor. Albüm, eşanlı olarak Türkiye’de ve Almanya’da yayınlandı.

Türkiye’de Kalan Müzik imzasıyla, Almanya’da ise Yunus Emre Enstitüsünün desteğiyle Gaido-Dreyer plak şirketinden piyasaya çıkan “Eternal Love” bir sufi müzik albümü. Bora Uymaz, albümün belkemiğini oluşturan ilahileri tasavvuf edebiyatımızdaki muhteşem sözlerin daha iyi anlaşılması ve idrak edilen şeyin daha iyi hayata geçirilmesi amacıyla bestelenmiş küçük melodiler olarak tanımlıyor. Eskiden yeniye bu türün örneklerini sunan albümde topluluk üyelerinin de besteleri bulunuyor. Uymaz “her ne kadar basit bir kompozisyon formu gibi görünse de, müzikalite ve müzikal zeka açısından dahiyene şeylerdir ilahiler “ diyor. Ve ekliyor: “Edebiyatta da, müzikte de buna “sehl-i mümteni” diyoruz. Bir başka deyişle, okuyan veya dinleyen şunu diyebiliyor bu eserler için, ben de yapabilirim bunu”.

Michel Godard ortaçağda çalınmış bir dini müzik çalgısı  olan “serpent” in yanısıra tuba ve bas’ı ile albüme eşlik ediyor

Şimdi Ensemble’da iki kuşak usta müzisyenler biraraya geliyor. Kemençe’de Mehmet Yalgın, tanburda Hasan Kiriş, neyde Orhun Yılmaz ve ritimlerde Volkan Ergen’den oluşan yarı İzmir yarı İstanbul temelli topluluk, albümde dünyaca ünlü tuba ve serpent üstadı Michel Godard ile işbirliği yapmış. Hem Pancaroğlu, hem de Uymaz daha evvel Godard ile birlikte konser vermiş. Pancaroğlu bu albümle sufi müziği sınır ötesine taşımayı amaçladıklarını, buna bağlı olarak  farklı geleneklerden gelen müzisyenlerin katılımının getirdiği lezzeti gözettiklerini belirtiyor.  Pancaroğlu: “Godard tubadaki dünya çapındaki haklı şöhretinin yanısıra, bir ortaçağ çalgısı olan “serpent” (türkçe yılan) deki ustalığıyla albüme çok değişik bir renkt kattı. Serpent çok ilginç bir çalgı çünkü Avrupa’da dini musiki geleneğinde insan sesine eşlik etmek üzere kullanılmış. Arp ile birlikteliği çok özel”. Godard serpent’in yanısıra albümde tuba ve bas da çalıyor.

Kalp ile anlamak

Uymaz, albümdeki müzikal yaklaşımla ilgili olarak kolayı yakalamanın ve hem kolayca hem de yüksek zevkle ifade etmenin her zaman daha zor olduğunu dile getiriyor. “Bu anlayışla yazılmış eski ve yeni eserlerin  hem farklı bir yorumla icrasını hem de anlaşılabilir olmasını hedefledik, kalbinizle anlayabileceğiniz.  Amacımız hatasız bir makine müziği yapmak değil, anı yakalamak, müziği tüm hücrelerimizle yaşamak ve bunu dinleyiciye hissettirmek”.

Yunus Emre Enstitüsü desteğiyle “Eternal Love” turnesi

Yunus Emre Enstitüsünün desteğiyle Şimdi Ensemble  ve Michel Godard,  “Eternal Love” albümünün 2016 yılı boyunca yurt dışında 12 konserlik bir turnesini gerçekleştirecekler.

Comments are closed.