Haberler

Renan Koen Holokost’u Anma “Uykudan Önce

Renan Koen Holokost’u Anma “Uykudan Önce

Kalan

Kasım 18th, 2015

0 Comments

Renan Koen’in 3. Albümü Holokost’u Anma “Uykudan Önce” Kalan Müzik etiketiyle CD ve DVD olarak 24 Kasım 2015 tarihinde tüm Müzik Marketlerde yerini alıyor.

Kamp Bestecileri

“Uykudan Önce” Albümü, Renan Koen’in üzerinde yıllardır araştırmasını yapıp üzerinde incelikle çalıştığı 2. Dünya Savaşı’nda Terezin Toplama Kampı’na hapsedilmiş ve hayatlarını gerek orada gerekse Aushwitz Toplama Kampı’nda öldürülerek kaybetmiş 4 Besteci Pavel Haas, Gideon Klein, Zikmund Schul ve Viktor Ullmann’ın, kampa girmeden hemen önce ve kampta besteledikleri piano ve koro eserlerinden seçtiği eserleri kapsıyor.

Türkiye’de İlk seslendirilişleri

“Uykudan Önce” Albümü ile kalıcı bir belge haline gelen, 4 Bestecinin koro ve piyano eserleri Türkiye’de ilk kez Zorlu Performans Sanatları Merkezi
Drama Sahnesi’nde 13 Nisan 2015 tarihinde Holokost’u Anma “Uykudan Önce”Konseri’nde gerçekleşti. 500. Yıl Vakfı, Şişli Belediyesi ve Anadolu Kültür desteğiyle gerçekleşen konserde, piyano eserlerini, projenin araştırmacısı ve yaratıcısı olan Renan Koen, koro eserlerini işe Şef Erdem Nusret Karakaş yönetiminde Nazım Hikmet Akademi Korosu seslendirdi.

Belge niteliğinde

Babajim Kayıt ve Mastering Stüdyoları’nda kaydedilen, Koen’in seçtiği eserler, Terezin Toplama Kampı’nda bestecilerin çok zor şartlara rağmen, küçük yaştan itibaren aldıkları müzik eğitimi ve disiplinleriyle nasıl üretmeyi bırakmayıp, Renan Koen’in deyimiyle “pozitif dirençle” herşeye rağmen beste yapmaya devam ettiklerini gözler önüne seriyor. Renan Koen’in “Uykudan Önce” Projesi’ni anlattığı, konserden görüntü ve Koen’in tüm bu süreç içinde yaptığı gerek 2. Dünya Savaşı sırasında yaşamış kişiler ve çocuklarıyla yaptığı röportajları gerekse Dr. Gottfried Wagner ve Osman Kavala ile yaptığı röportaları içeren DVD, aynı zamanda eserlerin Koen tarafından incelenmesi ve özellikle Viktor Ullmann ve Gideon Klein’ın Piyano Sonat Analizleri ile bestecilerin kamptaki hayatlarını, eserleriyle belgelemek bir sonraki nesillere aktarmak istedikleri bilgileri tüm incelikleri ile dinleyici ile buluşturuyor.

‘yükseliş’ “tüm Holokost Kahramanlarının anısına”

Koen’in “tüm Holokost Kahramanlarının anısına” ithaf ederek viola ve piyano için bestelediği viola sanatçısı Ulrich Mertin ile birlikte seslendirdiği “yükseliş” adlı eseri ise Albüm’ün son eseri olarak yer alıyor.

Kalıcı bir eser

500. Yıl Vakfı, Anadolu Kültür ve Kariyo&Ababay Vakfı’nın desteği ile kalıcı bir eser haline gelen Holokost’u Anma “Uykudan Önce” Albümü CD ve DVD’nin yanında, Kitapçık içeriği ile de 4 Bestecinin Özgeçmişleri, Program Notları ve Koen’in Analizlerinin Türkçe, Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere toplam 4 dilde hazırlanmasıyla dünyadaki tüm müzikseverlerin, araştırmacıların dikkatine sunuluyor.

Comments are closed.