Haberler

Oktay Üst 20 Ekim’de Jolly Joker’de

Oktay Üst 20 Ekim’de Jolly Joker’de

Kalan

Ekim 20th, 2015

0 Comments

Karadeniz müziği sanatçısı Oktay Üst, 20 Ekim’de Jolly Joker İstanbul’da sahne alıyor.

Karadeniz müziğinin genç temsilcilerinden Oktay Üst, ilk solo çalışması “Efil Efil” türküsü ile iyi bir çıkış yakaladı. İlk solo konserinde 20 yıllık müzik çalışmalarını sanatçı dostları Birol Topaloğlu, Şevval Sam, Resul Dindar, Selçuk Balcı, Niyazi Koyuncu ve Erdal Bayrakoğlu ile seslendirecek.

Aslen Rize’nin Pazar ilçesinden olan sanatçı, ilk çocukluk yıllarında ünlü kemençe virtüözü merhum Ahmet Güngör’ün kemençesinden ninniler ve Lazca ezgiler dinleme şansına sahip oldu.

İlerleyen yıllarda köylüsü olan ses ve bağlama sanatçısı Emine Özgürbüz’den aldığı eğitimle müzik hayatına başladı. 1997 yılında Laz müziğimin en önemli temsilcilerinden Birol Topaloğlu ile tanışarak otantik Karadeniz müziği çalışmaları yaptı. 2002 yılında Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na girdi. Aynı yıl TRT Diyarbakır Bölge Müdürlüğü’nün açmış olduğu Akitli Kemençe ve Kabak Kemane Sınavı’nı da kazanarak 3 yıl boyunca okul eğitimiyle TRT’nin çeşitli televizyon ve radyo programlarına katıldı. Daha sonra üzerinde yoğunlaştığı kemençe ile çeşitli grup ve sanatçılara eşlik etti.

2007-2014 yılları arasında Şevval Sam’a kemençesi ile eşlik ederken, Karadeniz müziğinin en sevilen gruplarından Karmate’yi müzisyen dostlarıyla hayata geçirdi. 2013-2014 yıllarında “Karadeniz’e Kalan 1 ve 2” projesini hazırlayarak Karadeniz müziğinin evrensel boyutlara taşınmasına, yeni seslerin ve değerleri fark edilmeyen türkülerin tanınmasına ayak oldu.

2013 yılından itibaren çalışmalarına yalnız devam eden üst, kemençe, parküsyon ve bağlama çalıp aynı zamanda kendi derlediği ve bestelediği türküler üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Comments are closed.