Haberler

Şems ü Kamer’in yeni albümü Sırr-ı Tevhîd

Şems ü Kamer’in yeni albümü Sırr-ı Tevhîd

Kalan

Ağustos 15th, 2015

0 Comments

Alevi – Bektâşi inancında güneş Hz. Muhammed’i, ay Hz.Ali’yi temsil eder. Bu  inançla yola çıkan grup, güneş ve ay anlamında olan Şems ü Kamer ismini benimsemiştir. Serap Şahin Tunç, Serpil Şahin Kılan, Nuri Tunç ve Nazım Hikmet Kılan’danoluşan grubun kendi bestelerinden oluşan albümü ve Alevi – Bektaşi inancını akademik bir şekilde anlatan kitapçık çalışması , araştırmacı yazar H.Dursun Gümüşoğlu danışmanlığında yürütüldü.

Geçmiş dönemlerde yaşamış çok değerli gönül ehli ozanlarına ait olan ve şu ana kadar bestelenmemiş eserleri besteleyen grubun amacı , Alevi – Bektâşi inancını anlatabilmek ve gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarabilmektir.

Albümün adını taşıyan Sırr-ı Tevhîdinanlamı ,Yaradan’ın  tek, sonsuz kudret ve ilim sahibi olduğunu, evrenin her zerresinde farklı şekilde tecelli ettiğini kavramaktır. Albümdeki tüm eserlerbu kavram ve inancı anlatıyor. Albüm 10 eserden oluşuyor. Pir Sultan Abdal, Harabi, Ruhsati, Seyrani, Kaygusuz Abdal, Turgut Abdal, Dedemoğlu ve Dertli gibi ozanların duyulmamış eserlerini besteleyen grubun albüm kitapçığı Türkçe, İngilizce ve Almanca olarak üç ayrı dilde yazıldı. Albüm kitapçığında Alevi – Bektâşi felsefesi, inancı, albümde adı geçen ozanların hayatları ve eserlerin açıklamaları yeralıyor.

Albümde bestelenen sözleri Turgut Abdal’a ait Ali Doğunca isimli eser, Hz. Ali’nin doğumunu coşkuyla,Dedemoğlu’na ait Maktel-i Hüseyn isimli eser ise Kerbelâ olayını dokunaklı bir şekilde anlatıyor. Pir Sultan’a ait Evvel Baştan isimli eserde ise çello, asma davul, yaylı gibi estrumanlarla oldukça zengin bir altyapı kullanılmıştır. Ali Doğunca ve Evliyadan Gelen Kelâm  eserlerinde kullanılan keman ise parçalara farklı duygular katmıştır. Diğer eserlerde ise, Alevi- Bektâşi inancının batıni yönden anlatımları yapılmış ve güçlü altyapı ve enstrümanlarla albüm modern bir şekilde sunulmuştur.

Kalan Müzik yapımcılığı ile çıkarılan albüm, farklı tarzı ile dikkat çekerek, geniş kitlelere ve özellikle genç nesile Alevi – Bektâşi inanç ve felsefesini doğru kaynaklarla ve doğru şekli ile  anlatmak istiyor. Bu bağlamda albüm büyük bir duygu yoğunluğu ile dinlenebilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.