Haberler

İlhan Helvacı’nın Yeni Albümü Elimden Tut Yoksa Düşeceğim

İlhan Helvacı’nın Yeni Albümü Elimden Tut Yoksa Düşeceğim

Kalan

Temmuz 24th, 2015

0 Comments

İlhan Helvacı’nın Ünlü Şairlerin Şiirlerinden Bestelediği Şarkıları Candan Erçetin, Nilüfer Ayan Berzek, Şevval Sam ve Zuhal Olcay Seslendirdi

Besteci, Albümünün Telif Gelirini Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)’na Bağışladı

İlhan Helvacı’nın kendi prodüksiyonu olan “Elimden Tut Yoksa Düşeceğim” isimli albümünde toplam onbir eser bulunuyor. Kalan Müzik tarafından yayınlanan albümdeki eserlerin tümünü İlhan Helvacı bestelemiş; düzenlemeler de Erdem Sökmen ve İlhan Helvacı’ya ait.

Albümde, sanatçının Attila İlhan, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Andrey Voznesenski ve Lermontov’un şiirlerinden bestelediği altı şarkı yer alıyor.

Şarkıları dört konuk sanatçı seslendirmiş. İlhan Helvacı’nın, “Ne Acı …” isimli şarkısını Candan Erçetin, “Mavi Gözlü Dev” isimli şarkısını Şevval Sam, albüme adını veren “Elimden Tut Yoksa Düşeceğim” isimli şarkısını Zuhal Olcay, “İstanbul Destanı”, “Veda” ve “Mahpus” isimli şarkılarını da Nilüfer Ayan Berzek seslendirmiş.

Albümde, sanatçının beş tane de enstrümantal eseri yer alıyor. İlhan Helvacı’nın gitar için bestelediği “Akdeniz”, “Karadeniz” ve “Ege” isimlerini taşıyan eserleri adlarından da anlaşıldığı üzere deniz teması üzerine kurulmuş. Sanatçının “Yaz” isimli eserinin ana temasını yaz mevsimi oluşturmuş; “Derviş” isimli eser ise mistik müzik formunda bestelenmiş ve temel saz olarak ney kullanılmış.

Albümde, alt yapıyı oluşturan akustik ve klasik gitarları Erdem Sökmen, perdesiz bas gitarı Nurhat Şensesli, vurmalı sazları Cengiz Ercümer çalmış; renk sazlardan kemanı Mustafa Süder, yan flütü Levent Altındağ, alto ve tenor saksafonu Çağdaş Oruç, klasik kemençeyi Nağme Yarkın, neyi ise Eyüp Hamiş çalmış. İlhan Helvacı da iki parçada akustik ve klasik gitarıyla Erdem Sökmen’e eşlik etmiş.

Kayıtların neredeyse tamamı Koray Erkan ve Alen Konakoğlu tarafından stüdyo The Kulübe’de gerçekleştirilmiş; mixler ise Alen Konakoğlu’na ait.

Kendisi bir üniversite hocası olan İlhan Helvacı, albümünün eser telif gelirini Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)’na bağışlamış, albümdeki “Mahpus” isimli şarkısını geçmişte bazı tiyatro oyunlarının müziklerini yaptığı Ferhan Şensoy’a, “Yaz” isimli eserini de kendisine gitar çalmayı öğreten rahmetli hocası Yurdaer Doğulu’ya atfetmiş.

Besteci İlhan Helvacı’nın, Kalan Müzik’ten çıkan albümü, şiirlerden bestelenen aşk şarkılarını, gitarla çalınan enstrümantal eserleri ve akustik müzik dinlemeyi seven müzikseverlerin zevkle dinleyebileceği ve beğeneceği bir çalışma.

Comments are closed.