Genel

Ara Dinkjian ”1915 – 2015 / Truth & Hope” Albümü 14 Nisan’da Tüm Müzik Marketlerde ve iTunes’da!

Ara Dinkjian ”1915 – 2015 / Truth & Hope” Albümü 14 Nisan’da Tüm Müzik Marketlerde ve iTunes’da!

Kalan

Nisan 13th, 2015

0 Comments

1915-2015 Hakikat & Umut

Ermeni-Amerikalı besteci ve udî Ara Dinkjian Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’da tanınan bir sanatçıdır. “Vazgeçtim”, “Ağladıkça”, “Sarışın”, “Yine mi Çiçek”, “Son Sardunyalar” gibi pek çok şarkısı dillere pelesenk olmuştur. Kurduğu müzik toplulukları (Night Ark, Secret Trio ve Ara Dinkjian Quartet) muhtelif müzik tarzlarını ve öğelerini aradaki dikiş izlerini belli etmeksizin birbiriyle harmanlamıştır. Şimdiyse “1915-2015 Hakikat & Umut”la birlikte Ara Dinkjian Ermeni Soykırımı’nı kendi eşsiz müzikal tarzıyla ifade ediyor.

Bu çalışmayı Kalan Müzik’in yöneticisi Hasan Saltık önermişti. Öyle pek kolay ele geçmeyecek bu fırsatı ve desteği memnuniyetle kabul eden Dinkjian, Soykırım’la doğrudan ve dolaysızca özdeşlemiş şarkıları kaydetmeye, burada uda bir şarkıcı veya koro rolünü vermeye ve bir yaylı çalgılar dörtlüsünün ona eşlik etmesine karar verdi. Arkadaşı Ari Hergel’den düzenlemeleri yapıp gitar çalmasını rica etti. Kendisi de Ermeni olan Hergel bu şarkıların berisindeki derin anlamın ayırdındaydı.

Hasan Saltık kayıtların Ermenistan veya Amerika dahil olmak üzere, nerede isteniyorsa orada yapılabileceğini belirtmişti, ama Dinkjian can sıkıcı mevzulardan uzakta kalmak yerine, kaydı Türkiye’de yapmaya, Türkiyeli müzisyenlerle (Istanbul Strings ve dudukta Özcan Gül) birlikte çalışmaya karar verdi.

Buradaki şarkılardan çoğu dünyanın dört bir yanına dağılmış Ermeni cemaatinde gayet iyi bilinir; örneğin “Hampere” (Sabret), “Giligia” (Kilikya), “Mardiki Yerk” (Askerin Şarkısı), “İprev Ardziv” (Kartal Gibi), “Hantçetsek Tuk Antor” (Huzur İçinde Uyu), “Hayrim” (Babam) ve “Miayn Te Mayrıs Çimana” (Anam Bilmesin). Diğerleriyse Ermeni kutsal repertuvarında yer alır; örneğin “İ Verin Yerusağem” (Göksel Kudüs’te), “Der Voğormia” (Merhamet Et Tanrım) ve “Kıta Der” (Şefkat Göster Tanrım). Ara Dinkjian’ın babası, meşhur Ermeni halk ve kilise şarkıcısı Onnik Dinkjian, neredeyse kimsenin bilmediği, kendisininse gençken Paris’te öğrendiği “Ardasunk” (Gözyaşları) şarkısında özel konuk olarak yer alıyor. CD, Ara Dinkjian’ın buradaki dört özgün bestesinden biri olan “Lullaby For The Sun” (Güneşe Ninni) ile son buluyor. Kızı Arev için yazılmış bu şarkı Dinkjian’ın korkudan ve ayrımcılıktan arınmış daha iyi bir dünyaya olan umudunu temsil ediyor.

Ara Dinkjian, hakikat zaman zaman acı verici ve hatta çirkin olsa bile, insanlığın gelecek için yegâne umudunun en nihayetinde hakikat olduğuna inanıyor. İşte bu proje, insanlığa duyulan derin bir saygı, aşk ve umutla birlikte hakikatin kabulüne dayanıyor.

 

iTunes; http://radi.al/TruthAndHope

Comments are closed.