Haberler

Holokost’u Anma Konseri 13 Nisan’da Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde!

Holokost’u Anma Konseri 13 Nisan’da Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde!

Kalan

Nisan 3rd, 2015

0 Comments

“Uykudan Önce”

4 besteci / 3 yaşam hikayesi

II.Dünya Savaşı sürecinde toplama kampında öldürülen besteciler 13 Nisan Pazartesi günü, eserleri ile anılıyor. Şişli Belediyesi, 500.Yıl Vakfı ve Anadolu Kültür’ün birlikte düzenledikleri “Holokost’u Anma Konseri”, 13 Nisan Pazartesi günü saat 20.30’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde gerçekleşecek.

Müzik tarihçisi/yazar Dr. Gottfried Wagner konuşmacı ve anlatıcı olarak gecenin onur konuğu. Piyanist/besteci Renan Koen ile Dr. Gottfried Wagner’in besteciler ve kamplardaki yaşam üzerine birlikte oluşturdukları metinler doğrultusunda kurgulanan gecede piyano ve koro eserleri yer alıyor. Piyanist/besteci Renan Koen’in piyano eserlerini yorumlayacağı konserde, Şef Erdem Nusret Karakaş yönetimindeki Nâzım Hikmet Akademi Korosu, koro eserleriyle sahnede yer alacak. II.Dünya Savaşı’nda Auschwitz Toplama Kampı’nda hayatını kaybeden besteciler Pavel Haas, Viktor Ullmann, GideonKlein ve  Zikmund Schul’un bestelerini yorumlayacaklar.

Toplama kampından yükselen notalar
Savaş süresince Terezin Toplama Kampı’na alınmış daha sonra Auschwitz Toplama Kampı’na gönderilerek öldürülmüş besteciler, Terezin kampında yaşadıkları sürece eserler üretmeye devam etmiş. Pavel Haas, Viktor Ullmann, Gideon Klein ve Zikmund Schul’un kampta bestelemiş oldukları piyano ve koro eserlerini, piyanist Renan Koen ve Şef Erdem Nusret Karakaş yönetimindeki Nâzım Hikmet Akademi Korosu seslendirecek.

Tanıklar kampları anlatacak
Gecede ayrıca aynı dönem boyunca kamplarda yaşamış ve öldürülmüş insanların belgeleri, video röportajları ve Yahudi olmayan Hollandalı bir direnişçinin hikayesini kapsayan video röportaj yayınlanacak.

Comments are closed.