Haberler

Mikail Aslan ‘Vengê Royi’ Albümü 7 Nisan’da Tüm Müzik Marketlerde!

Mikail Aslan ‘Vengê Royi’ Albümü 7 Nisan’da Tüm Müzik Marketlerde!

Kalan

Nisan 2nd, 2015

0 Comments

Mikail Aslan’ın 8. albümü, Vengê Royi (Fırat’ın Sesi) ismiyle Kalan Müzik etiketiyle 7 Nisan’da müzik marketlerde.

Daha önceki çalışmalarında Dersim, Erzincan, Qoçgiri, Bingöl, Palu, Piran gibi farklı yörelerden, değişik ağızlarla, Dımılki-Zazaki, Kılam, Deyir, Lawık ve Beyitler seslendiren Mikail Aslan’ın bu seferki durağı Siverek oldu.

Siverekli şair ve söz yazarı Kadir Büyükkaya’nın bestelerini deneyimli müzisyenlerle birlikte icra eden Mikail Aslan’ın yeni albüm çalışması iki yıl süren titiz bir çalışmanın sonunda tamamlanabildi. Siverek’in geleneksel müziği açısından bir ilk olan ve bundan dolayı da tarihi öneme sahip bu albüm, kaybolmakla yüzyüze olan Siverek Dımılicesine yeni bir soluk aldırıyor. “Vengê Royi’’ albümünü dinleyenler, hem Siverek Zazacasının arkaik tınısını yüreklerinde hissedecekler hem de ilk duyumda kulağımıza ‘‘sıradan’’ gelen ufak tefek birbirine benzer geleneksel melodilerin Mikail Aslan’ın elinden nasıl yeniden harmanlanarak birer değerli esere dönüştüğüne tanık olacaklar.

Mikail Aslan, Kadir Büyükkaya, Beser Şahin, Nuras ve Ali Erel gibi bir çok değerli sanatçı tarafından seslendirilen Vengê Royi albüm repertuarı başından sonuna kadar bir bütünlük oluşturan on eserden oluşuyor. Kadir Büyükkaya’nın Gülistan Bahçesinde Fırat’ın sesini duyduğunu söyleyen Mikail Aslan, Mezopotamya’nın kadim çığlığı olan Fırat nehrinin kaynaklarına doğru yol alırken biz de ud, cümbüş, tambur ve gırnata gibi enstrümanların tınısıyla rüyalara sürükleneceğiz.

 

Comments are closed.