Haberler

Coşkun Karademir & Emirhan Kartal’dan ”Kerbela” Albümü!

Coşkun Karademir & Emirhan Kartal’dan ”Kerbela” Albümü!

Kalan

Ekim 14th, 2014

0 Comments

Gonca Güller Hüseyin’e!

“Yezit güçlü ise bende kararlıyım. Yezit yanına topladığı adamlarına güveniyorsa bende kendi irademe güveniyorum, Yezid’e biat etmeyeceğim. Yezid bir gün kellemi kestirip Şam sokaklarında dolaştırırsa; şu iyi biline ki o kelle Yezidin karşısında eğilmemiş, bükülmemiş, Yezid’e biat etmemiş bir kelledir. Bu yüzden haksızlığın önünde eğilmeyen o kelleyi toprağa gömerken bile dik gömün, toprağa gömerken bile yatırmayın.”

O meşum olayın gerçekleştiği 10 Ekim 680 tarihine kadar coğrafi bir yer adıydı Kerbela. İnsanlık tarihinin en acı olaylarından birinin gerçekleştiği Kerbela katliamından sonra ise olumlu ve olumsuz pek çok çağrışımı akla getiren bir imgeye dönüştü.

 Bir yanda;
Kerbela, susuzluktur;
Kerbela, ayrılıktır;
Kerbela, gözyaşıdır şivandır;
Kerbela kandır, zulümdür;
Kerbela,  despotluktur, zorbalıktır…
Ancak diğer yönüyle bakılacak olduğunda da;
Kerbela aşktır,
Kerbela, mazlumluktur,
Kerbela, paylaşmaktır,
Kerbela, dost yoluna can baş vermektir,
Kerbela yiğitliktir, meydan okumadır.
El ele omuz omuzuma direnmektir,

İşte tüm bu yönleriyle Kerbela, ağıtlara, şiirlere, destanlara, romanlara konu olmuştur. Bu konuda hiç kuşku yok ki en muhteşem eserler Anadolu’da Alevi-Bektaşi kültüründe ortaya çıkmıştır. Bazen ağıt formatında kimi zaman koçaklama tarzında…

Sanatçı / Akademisyen kimlikleriyle Alevi-Bektaşi inanç ve müziğine büyük katkılar sağlayan Coşkun Karademir ile Emirhan Kartal’ın Kalan Müzik etiketiyle yayınladıkları 2. Albüm çalışması olan Kerbela,  2 CD olarak sunulmaktadır.

CD 1’ de Kerbela üzerine söylenmiş mersiyeler ile İmam Hüseyin’e yazılmış na’tların en güzel örnekleri yer almakta. Bunun yanı sıra CD 2’ de ise Miyase İlknur’ un kaleme aldığı ve usta oyuncu Mustafa Avkıran’ ın da seslendirdiği Kerbela Olayı’ nın anlatımı bulunmakta.

Müzikal anlamda albümdeki deyişler ve mersiyeler, hem modern sazlar ile kurgulanmış bir düzenleme anlayışı ile hem de geleneksel yapının örnek ve özelliklerini göz ardı etmeyen bir bakıi açısı ile tasarlanmış. Bu da bizde gösteriyor ki, dinleyenlere eşsiz bir müzik ziyafeti sunmayı da ihmal etmemişler…

Kerbela’ nın her yönüyle ele alınıp kapsamlı bir şekilde albümleştirilmesi, şüphesiz ki benzeri yapımların arasından sıyrılarak başköşeye oturacağı konusunda ciddi sinyaller vermektedir. Coşkun Karademir ve Emirhan Kartal’ ın geleceğimize bıraktıkları bu eşsiz miras, Kalan Müziğin arşiv serisine de eklenmiş oluyor.

Emeği geçen canlara Aşk olsun!

Comments are closed.