Haberler

Hafız Halil Necipoğlu ”Camideki Adam / Gönül Ehli’ne” Albümü Çıktı!

Hafız Halil Necipoğlu ”Camideki Adam / Gönül Ehli’ne” Albümü Çıktı!

Kalan

Ağustos 5th, 2014

0 Comments

Camideki Adam, Hafız Halil Necipoğlu’ndan “Gönül Ehli’ne ” albümü Kalan Müzik etiketiyle çıktı.

Gönül Ehli’ne; din ve müzik ekseninde ilâhî zevkleri, manevî coşkuları harekete geçiren ve bu vasıtasıyla dinleyicide estetik bir tesir ve heyecan oluşturan yepyeni bir albüm.

Albümde,klasik Türk musikisinin deruni coşkularını güzel nağmelerle aksettiren  yüksek ihtişamlı Suzidil makamından seçilen  ağır semai ve yürük semai, bir hafız hançeresi ile duyuluyor ve yanısıra,ard arda dizili hafız bestekarların ilahileri Hafız Halil Bey’den dinleyiciye bir nebze musikiden dostça sırlar olarak veriliyor.

“Gönül ehli’ne” Kur’an-ı Kerimden ayetler okunarak başlanan albüm, şefkat menba-ı efendimizin (s.a.v) “yetim hadisi” üzerine seslendirilen bir kasideye ilaveten sevgili efendimize yazılan bir methiyeyi bilhassa arabi bir uslûp ile seslendirilerek son buluyor.

Cami musikîsinden ilhamla meydana getirilen albümün içerdiği mesajlarla beraber müzikalitesine de çok dikkat edildi. Türkiye’nin önemli  tanburi bestekarlarından  Necip Gülses in yönetmenliğinde yapılan albümdeki eserlere bir çok tanınmış saz sanatçısı eşlik etti.

Klasik Kemençe de Derya Türkan, Viyolonsel de Uğur Işık,Tanbur da Murat Aydemir,Kanun da Taner Sayacıoğlu, Ney de Volkan Yılmaz,Ritim sazlar da Fahrettin Yarkın imza attı.Ayrıca vokal desteği veren A.Rıza Şahin,Yunus Balcıoğlu, Adem Tay ve Süleyman Yılmazın  çok büyük katkıları var.

Hafız Halil Necipoğlu, müzikal eğitimi, geçmişi ve nitelikli donanımıyla biliniyor ve tanınıyor. Ayrıca, özellikle son zamanlara kadar terk edilen “gazel” formunun tekrar gündeme gelmesi için yapılan çalışmaların aranan önemli solistlerinden.

90 lı yıllarda Kudsi Erguner in “İstanbul müezzinleri” topluluğna katılan Hafız Halil Necipoğlu bu topluluğun gerçekleştirdiği tüm cd ve konserlerde yer aldı.Aynı zamanda Kudsi Erguner le birlikte bir çok Avrupa ülkesinde Klasik Osmanlı ve Dini Müzik konserleri verdi.İlk solo albümünü bundan 10 yıl önce Udi bestekar Yurdal Tokcan la yaptı.”Camideki Adam” ismi ile çıkan cd büyük ilgi gördü.Daha sonra yine Yurdal Tokcan yönetmenliğinde “Semavi duyuşlar” ve “Büyük Dua Cevşen” cd lerini,ayrıca TRT başta olmak üzere bir çok tv de dini programlar yaptı.

 

Comments are closed.