Haberler

Vasiliki Papageorgiou ”EllinoTourkika” Albümü Tüm Müzik Marketlerde!

Vasiliki Papageorgiou ”EllinoTourkika” Albümü Tüm Müzik Marketlerde!

Kalan

Temmuz 24th, 2014

0 Comments

Nikiforos Metaxas’la yürüttüğü çağdaş Bosphorus grubu ve İlhan Şeşen’in “Rüzgar” şarkısıyla tanıdığımız Vasiliki Papageorgiou, yeni albümünde Anadolu âşık ve Rum geleneklerinin ortak köklerini ve etkileşimlerini aramayı sürdürüyor.

Uzun yıllardır Heybeliada’da yaşayan, aile kökleri İzmir ve Midilli Adası’nda yatan, Gündoğarken başta olmak üzere Türkiye’de pek çok müzikal etkileşime giren, Türkiye ve Yunanistan arasında gerçek bir kültür köprüsü olarak çalışan Vasiliki Papageorgiou, Kalan Müzik’ten çıkan yeni albümü “Ellinotourkika”da iki toplum arasındaki kültürel akrabalığın izlerini derinleştiriyor.

Sanatsal yönetmenliğini Nikiforos Metaxas’ın üstlendiği, Engin Arslan ve Kleon Antoniu’nun enstrümanlarıyla ve müzikal fikirleriyle çatısını ördüğü “Ellinotourkika”da Vasiliki Papageorgiou, Şah Hatayi’den Feyzullah Çınar’a, geleneksel Anadolu ezgilerinden Theodorakis’e uzanan bir çizgide, Anadolu ve Rum coğrafyasının ortak dilini ve ruhunu Türk ve Yunan dilleriyle arıyor.

Papageorgiou, “Ellinotourkika”nın hazırlanış sürecini şu sözlerle tarif ediyor:

“Yunan ve Türk tarihselliği içinde, Karadeniz’deki mitolojik Symplegad’lara (Çarpışan Kayalıklar) doğru zaman ve mekânda, müzik ve söz vasıtasıyla yine ve yeniden yelken açıyoruz, iki halkın ruhunun içlerine doğru, onların gizemini açığa çıkararak kanat çırpan, içinde zehirli bir kinin zerresini barındırmayan o güvercine eşlik ediyoruz.

Bu yolculuk sonunda, Anadolu köklerini Rum kaynaklarına, muharip şair Şah İsmail’in ve halk ozanı Karacaoğlan’ın şiirlerini Egeli söz yazarı ve şairlere (Nikos Gatsos, Christodoulou), Anadolulu âşıkların geleneksel müzik makamlarını Rum rembetiko’cuların, Theodorakis ve Hadjidakis gibi çağdaş Yunanlı bestecilerin verdiği ilhama bağlayan bir dip akıntısına ulaştık.”

1995’ten bu yana Heybeliada’da ikamet eden Atinalı şarkıcı ve söz yazarı Vasiliki Papageorgiou, bağlamasıyla Alevî geleneğinin hakiki bir takipçisi olan Engin Arslan, dünyayı dolaşmış gitarıyla Kleon Antoniou, Pire usûlü buzukisiyle Nikos Krallis, coşkun kontrbasıyla Antonis Maratos, hep beraber “Bosphorus”tan (hem gruptan hem de Boğaziçi’nden) ortak ifadelerimize, dışavurumlarımıza doğru bir yola çıktılar.

“Ellinotourkika”nın müzikal istikametini Kleon Antoniou çizdi, Nikiforos Metaxas ise sanatsal üretimin bütününü yönetti. Albüm Kalan Müzik etiketiyle yayınlandı.

Comments are closed.