Haberler

Ayfer Vardar ”Ayrılığın Acısı” Albümü 27 Şubat’ta Müzik Marketlerde!

Ayfer Vardar ”Ayrılığın Acısı” Albümü 27 Şubat’ta Müzik Marketlerde!

Kalan

Şubat 25th, 2014

0 Comments

AYFER VARDAR ”Ayrılığın Acısı”

Binlerce yıllık geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu, dünyanın kültür açısından en bereketli coğrafyalarından biridir. Geçmişten günümüze taşınan bu kültür mirasının önemli bir unsurunu Anadolu folkloru ve yine bu folklorun önemli bir parçası olan  türküler oluşturmaktadır. Her yörede ayrı bir tavır ve yapı ile , kırık havaları ,uzun havaları ve bunların içerisinde yer alan çeşitlemeler ile türküler, geçmişte olduğu gibi günümüzde de halkın dilindeki ve gönlündeki varlığını tüm canlılığı ile yaşatmaya devam etmektedir.

Bu bereketli coğrafyanın bir üyesi olarak Anadolu folkloruna ve bu birikimin önemli bir kısmını oluşturan halk türkülerine gönül veren  Ayfer Vardar, henüz küçük yaşlarda bağlama eğitimi almış , ardından gelen yıllarda bir yandan çalım bir yandan da söyleme tekniği üzerine yoğunlaşarak kendi tavrını oluşturmaya çalışmıştır. Genç Sanatçı, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan mezun olduğunda hem Batı, hem de Türk müziğini daha etraflı bir şekilde tanıma fırsatı bulmuş ve  uzun yıllara dayanan bu müzikal deneyim ve birikimlerini bir albüm çalışmasıyla müzik severlere sunmak istemiştir.

Ayfer Vardar ‘ ın  “Ayrılığın Acısı” adlı ilk solo albümü Kalan müzik tarafından yayımlanıyor. Bu albümde anonim türkülerin yanı sıra  Neşet Ertaş ile Muhlis Akarsu gibi büyük ustaların eserleri de yer alıyor, ve dahası sanatçı ilk albümüne yalnızca sesiyle değil bağlamasıyla da can veriyor. Çetin Akdeniz ,Yurdal Tokcan , Ömer Avcı , Uğur Varol , Rıfat Vardar , Fuat İlbey, Göktuğ Çelik, Gökalp Yüzlüer, Erkan Çanakçı, Serkan Yıldırım , Baran Aşık , Cihan Orhan , Ari Hergel , Cansun Küçüktürk , Ferhat Güneş, Oktay Üst , Şaban Gölge ,  Onur Özçelik  gibi değerli müzisyenler Ayrılığın Acısı’nda Ayfer Vardar’a eşlik ediyor.

Yüzlerce çayın beslediği dev bir ırmaktır Anadolu. Bu sonsuz devinime uzun zamandır sesi ve sazıyla katılmış olan Ayfer Vardar, ilk solo albümü olan “Ayrılığın Acısı” ile müzik severlerin karşısına çıkıyor.

Comments are closed.