Haberler

Adile Yadırgı ”Hemhal” Albümü Çıktı

Adile Yadırgı ”Hemhal” Albümü Çıktı

Kalan

Ocak 29th, 2014

0 Comments

Adile Yadırgı’nın ikinci solo albümü “Hemhal” Z Yapım’dan çıktı…

Adile Yadırgı’nın “Seyr-i Âlem”i 2005 yılında dinleyiciyle buluşmuştu. Daha bu ilk albümde kendi dinleyici kitlesi ile kurduğu özel ilişkinin ardından ikinci solo albümü de, onun güçlü yorumuna ve şiirsel sesine tutkun müzikseverler tarafından, uzunca bir süredir merakla bekleniyordu. “Hemhal” işte bu beklentiyi karşılıyor. Albüm Kalan Müzik/Z yapım etiketiyle raflarda yer alıyor.

Yadırgı bu albümü yapma sürecinde, Türkiye’de ve yurtdışında dünya çapında birçok müzisyenin kendi sahnelerinde türkülerini paylaştı. Kolektif ve nitelikli işlerin içinde kendine has üslubuyla şarkılarını söylemeye devam etti. “Hemhal” hem ilk albümden el alıyor, hem de bu deneyimlerden.

İlk solo albümünde, Kerkük Divanı’ndaki çarpıcı yorumu ile doğudan başladığı müzikal arayışına, büyük beğeni topladığı Ayletme isimli Rumeli türküsüyle devam etti ve ardından birçok ulusal radyo ve televizyon kanalına konuk oldu.

“Hemhal” de Nokta isimli şarkıyla kentin ritminden, kentli insanın kalabalıklaşan ruhundan söz ederken, Mardin Dağları isimli eserle de dinleyenlere hem bir arzuhal bildiriyor hem de usul bir sevdadan bahsediyor. Albümde Nokta’nın girizgâhında gülün bülbülle hallerini bir gazel tadında duyarken, bir yandan da teke yöresine ait türküyle “gülleri kokmaya” davet edileceksiniz. Albümün devamında Pir Sultan Abdal deyişi ve yorumcunun Neriman Altındağ Tüfekçi’ den dinleyip söylediği Gaziantep yöresinden bir de uzun hava var.

Albümde farklı müzik disiplinlerinden müzisyenlerle bir araya gelen Yadırgı, son yıllarda yurt dışı ve yurt içinde yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren gitarist ve aranjör Cenk Erdoğan’ın düzenlemeleriyle, geleneksel sesleri modern armonilerle sundu. Bütün bu çalışmalarda Göksel Baktagir, Cengiz Onural gibi değerli müzisyenler icralarıyla yer aldı. Türkülerin yanı sıra bestelere de yer veren yorumcunun kendine ait şarkı sözü ve bestesi de bulunuyor.

“Hemhal” bir çağrı olduğu kadar, bir temenni de. Yan yana olmanın, daha gür söylemenin, vakti geldiğinde usul usul terennüm etmenin temennisi. Bir yanda çağıldayan nehirler, öte tarafta uçsuz bucaksız ova. Çok büyük bir geleneğin, tarihin bir noktasında Adile Yadırgı ile buluştuğu yerin adı “Hemhal”.

Albüm kartonetinden:
“İşte bu yüzden Hemhal; Meydana gelip konan ve ruhu revan olan bütün kuşlar için çalınıp, söylenmiştir… Uzun bir aradan sonra yeniden sesime konan kelebeklerle, güzele kanat çırpan hayallerimin ürünüdür… Yerküreye, incitmeden basıp yürümeyi öğreten herkese…”

Adile Yadırgı kimdir?

Adile Yadırgı, çocuk yaşlarında başladığı müzikal faaliyetlerine, 1995 yılında İ.T.Ü. Türk Musıkîsi Devlet Konservatuvarı’na girerek devam etti. Konservatuvarın Temel Bilimler Türk Halk Müziği Anasanat Dalı mezunu olan Yadırgı, birçok müzik grubuyla çalışarak, Türkiye’nin değişik bölgelerinde ve yurt dışında pek çok konser verdi.

Adile Yadırgı, ilk solo albüm çalışmasından önce, Doublemoon etiketiyle çıkan Orient Expressions’ın “Divan” albümünde “Kerkük Divanı” adlı türküyü elektronik düzenlemelerle okudu ve yurt dışında bir çok caz festivalinde dünyaca ünlü müzisyenlerle bir araya geldi.

Bunun gibi birçok projede, farklı müzisyenlerle çalışmış, albümlerinde sesiyle yer almıştır.

Comments are closed.