Haberler

Gomidas Vartabed ”Yerkaran”

Gomidas Vartabed ”Yerkaran”

Kalan

Ocak 28th, 2014

0 Comments

YERKARAN
Gomidas Vartabed’in
Ermenice, Kürtçe ve Türkçe Derlemelerinden Düzenlemeler

Gomidas Vartabed’in, çoğu daha önce gün ışığına çıkmamış Ermenice, Kürtçe ve Türkçe derlemelerinin düzenlemelerinden oluşan “YERKARAN”  albümü Kalan Müzik etiketiyle çıktı!

Ari Hergel ve Burcu Yıldız tarafından hazırlanan YERKARAN albümünün repertuvarı, Gomidas Vartabed’in on dokuzuncu yüzyıl sonu ve yirminci yüzyıl başında Osmanlı ve Rus İmparatorlukları topraklarında yaşayan çeşitli kaynak kişilerden ve yazılı kaynaklardan derlemiş olduğu binlerce şarkı içinden seçildi. 

KALAN Müzik‘ten yayınlanan albüm, Gomidas Vartabed’in derlemiş olduğu şarkıların üslup ve dil çeşitliliğine dikkat çekiyor ve çoğu daha önce hiç kayda alınmamış Ermenice, Kürtçe ve Türkçe derlemelerin icralarından oluşuyor.

YERKARAN, Kütahyalı müzisyen, derlemeci, besteci, şef ve müzikolog Gomidas Vartabed’in geride bıraktığı çokdilli müzikal mirası yüzyıl önce donmuş bir repertuar olmaktan çıkarıp yeni paylaşımlara vesile oluyor. Albüm Aram Kerovpyan, Ara Dinkjian, Norayr Kardashian, Ashugh Bingyol, Aytekin Ataş, Şevval Sam, Levent Güneş, Murat İçlinalça, Tatyana Bostan, Sami Dural ve Ali Tekbaş gibi Türkiye’den, Ermenistan’dan, Fransa’dan ve Amerika’dan çeşitli sanatçıların icralarını içeriyor. Albümün kitapçığında Türkçe, Ermenice ve İngilizce metinler, şarkı sözleri ve çevirilerinin yanı sıra arşiv niteliğinde görseller de yer alıyor.

YERKARAN- Gomidas Vartabed’in Ermenice, Kürtçe ve Türkçe Derlemelerinden Düzenlemeler albümü Resounding Gomidas’ Legacy projesi kapsamında  Prince Claus Fund, KALAN Müzik ve Anadolu Kültür desteğiyle gerçekleşti. Projenin ikinci ürünü olan, Gomidas Vartabed’in akademik çalışmalarına, müzikal faaliyetlerinin belge ve tanıklıklarına ve albümde icra edilen şarkıların notalarına yer verilen kitap ise Birzamanlar Yayıncılık’tan yakın zamanda yayınlanacak.

Comments are closed.