Haberler

Timuçin Şahin ”Inherence”

Timuçin Şahin ”Inherence”

Kalan

Aralık 11th, 2013

0 Comments

“Derin, ulvi hissiyatlar barindiran, ayni zamanda serebral, dokunakli ve cesur bir albüm”
Downbeat Magazine.

“Yüksek sanatla Shippers toprağın kesiştiği yer…” Guitar Player

“New York’ta yaşayan Türk gitarist Timuçin Şahin kuşkusuz günümüz avant-garde’ını müziğiyle en iyi tanımlayan sanatcılardan..”
Guitar International

“Usta bir gitarist ve harikulade bir besteci..” The New York Times

Gerek benzersiz gitar stili, gerekse eserlerinin özgünlüğüyle dinleyicinin müzikal algısına farklı bir boyut getiren Timuçin Şahin, 1992 yılından beri Hollanda ve New York’ta devam eden serüvenini, Amsterdam Konservatuarı ve Manhattan School of Music’teki müzik eğitiminden sonra, 2001 “Dutch Jazz Competition” birinciligi, “Jur Naessens Muziek Prijs” ödülü ve 2006 Deloitte Jazz Award’daki 2.lik ödülleriyle taçlandırdı. 2000’li yıllarda Çağdaş müzik toplulukları için bestelediği eserler ve Greg Osby, Randy Brecker, Mike Manierie, Robin Eubanks gibi günümüz cazının önde gelen isimleri ile birlikte gerçekleştirdiği canlı performanslar ile çağdaş müziğin önemli bir figürü haline geldi. Şahin’in “The Unexpected”, Slick Road ,“Window for my breath” ile dunya cazinda edindigi özel yeri, 2009’da yayinlanan albumu “Bafa” bambaşka bir boyuta taşıdı. Bugün çağdaş cazın en özgün albümleri arasında gösterilen Bafa icin All About Jazz Dergisi’nde Raul d’Gama Rose:
“Gitar-saksofon literatüründe, Ornette Coleman ve Pat wholesale NBA jerseys Metheny’nin “harmelodic” düellolari ile en yüksekte tuttuğu çıtayı Bafa ile belki de ilk kez Timuçin Şahin geçti’ demekteydi.
Sanatçının Bafa’dan sonra merakla beklenen Inherence adlı albümü nihayet dinleyiciyle buluşmaya hazır ve şimdiden Bafa ile yakalanan zirveyi zorlamaya aday görünüyor.
Inherence, dünyanın en prestijli caz neşriyatı Downbeat tarafından “Derin, ulvi hissiyatlar barindiran, ayni zamanda serebral, dokunakli ve cesur bir albüm” olarak tanımlanmakta. Kadrosunda caz dünyasının en onemli trompetçilerinden Ralph Alessi, alto saksofonda Sahin’in vazgeçemedigi essiz John O’ Gallagher, davulda dahi sanatçı Tyshawn Sorey ve kontrabasta cheap MLB jerseys New York müzik çevresinin en çok aranan yüzlerinden olan Christopher Tordini’ ye yer veren Inherence albümü şimdiden Amerika’daki saygın müzik çevrelerinin yani sıra Avrupa müzik otoritelerinin de üstün beğenisini kazandı.
Ünlü Guitar Player Dergisi’nde Barry Cleveland, Timuçin Sahin’in müziğini ve enstrümanındaki ufkunu “Şahin hakikatli avant-garde caz konseptini, onu çok iyi anlayan müzisyenleri ile birlikte dahice hayata geciriyor. Kendine özgü çalış stiliyle yüksek sanatın toprakla kesiştiği yerde duruyor.” şeklinde tanımlamakta. Sahin’in, 7 telli perdesiz ve wholesale MLB jerseys 6 telli perdeli çift saplı gitarını sanki tek enstrüman gibiymişçesine kullandığı Inherence albümünü Kalan Müzik zahmetli & uğraşlardan sonra Türkiye’ye getiriyor.

Downbeat, San Francisco Bay Guardian, AllAboutJazz, Guitar Player, JazzWise, Jazz Times wholesale MLB jerseys gibi neşriyatlarda müziğinden övgüyle sözedilen Şahin’i belki de en iyi San Francisco Bay Guardian yazarı Alex K. Fong özetliyor:

“Türk gitarist Timuçin Şahin’in müziği icin jazz kelimesi oldukça Ablative yetersiz bir tanımlama olur. Şahin icin yarının müziğini şimdiden yazıyor dememiz abartılı olmayacaktır. Müziğindeki renkli dokular, iğne deliğinden geçirilmişçesine icra Event edilmiş poliritmler, groove olarak swing, High avant-funk ve canlı elektroniklerle donatılmış ses paleti, Şahin’in kaleidoskopik vizyonunda cheap nba jerseys filtrelenip hayat buluyor, tekrar tekrar dinlemeye davet ediyor sizi. Her dinleyişte yeni kesifler icin..”


Comments are closed.